Dolar : Alış : 30.8388 / Satış : 30.8944
Euro : Alış : 33.2640 / Satış : 33.3239
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 998 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türk ocakları Çankırı Şubesinden 3 Mayıs Türkçülük Günü Açıklaması

03 Mayıs 2018
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»Türk ocakları Çankırı Şubesinden 3 Mayıs Türkçülük Günü Açıklaması
Türk ocakları Çankırı Şubesinden 3 Mayıs Türkçülük Günü Açıklaması

Türk ocakları Çankırı Şubesinden 3 Mayıs Türkçülük Günü Açıklaması

 

3 Mayıs, Türk milliyetçilerinin, Türk Milletinin varlık davası için çektikleri ızdırabın, elemin, Gözyaşının ifadesidir.

Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar Reha Oğuz Türkkan, Alparslan Türkeş gibi dönemin siyasetinde ünlü isimlerinin yargılandığı ve dönemin ünlü yazarlarından Sabahattin Ali gibi isimlerin davacı olduğu 3 Mayıs 1945 yılında “Ankara Nümayışı” anmak adına kutlanılan Türkçülük Günü’nün 73. yıl dönümü bugün kutlanıyor.

Irkçılık-Turancılık Davası olarak adlandırılan 7 Eylül 1944’te başlayan ve 29 Mart 1945’e kadar süren, Türk siyasetinde önde gelen 23 ismin Irkçılık-Turancılık suçlamasıyla yargılandığı sürecin adıdır. Toplam 65 oturum süren dava, Türk siyasi tarihi içerisinde büyük önem arz etmiştir. Yargılama sonucunda Zeki Velidi Togan, Hüseyin Nihal Atsız, Alparslan Türkeş, Reha Oğuz Türkkan, Cihat Savaş Fer, Nurullah Barıman, Fethi Tevetoğlu, Nejdet Sançar, Cebbar Şenel ve Cemal Oğuz Öcal çeşitli cezalara çarptırılmışlardır. 3 Mayıs’ın ilk yıldönümü 1945 senesinde o sıralarda Tophane’deki Askerî Cezaevinde tutuklu bulunan bir grup Türkçü tarafından örtüsüz bir masa etrafında yapılan bir toplantı ile anılmış, daha sonraki yıllarda ise çeşitli törenlerle kutlanmış ve Türk milliyetçilerinin bir geleneği Türkçülük Günü oluşmuştur.

Sadece Türkçü oldukları ve Türk Budunu’nu uyandırmaya çalıştıkları için o güne kadar görülmemiş işkencelere maruz bırakılan ve sonrasında yıllarca hapse mahkum edilen büyük Türkçüler, hapisten çıktıktan sonra da ülkü uğrunda savaşmaya devam etmişlerdir. 3 Mayıs 1944’den bu yana Türk milliyetçileri bugün bir çığ gibi büyüyor. Yurdun dört bir yanında Türk milletinin hizmetinde; onu ilimde, teknikte, ahlakta dünyanın en ileri seviyesine getirmek gayesi taşımaktadır.

Bizde bu vesile ile Türk ocakları Çankırı Şubesi olarak Türk milliyetçilerinin bayraklaşan hareketi 3 Mayıs’ın 73. Yıl dönümünü kutluyoruz.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi