Dolar : Alış : 32.1940 / Satış : 32.2520
Euro : Alış : 34.9265 / Satış : 34.9894
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1006 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Rektör Çiftçi Basın Mensupları ile Buluştu

01 Temmuz 2021
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»Rektör Çiftçi Basın Mensupları ile Buluştu
Rektör Çiftçi Basın Mensupları ile Buluştu

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hüseyin Odabaş ve Prof. Dr. Mehmet Erdem ile birlikte ulusal ve yerel basın mensuplarıyla Üniversite’nin Uluyazı Kampüsü’nde düzenlenen basın toplantısında bir araya geldi.

Yoğun bir katılımın olduğu toplantıda Rektör Çiftçi, yönetime geldikleri andan itibaren günümüze kadar geçen iki ay süresince Üniversite için yaptıkları ve yapmayı planladıkları işler hakkında bilgi verip basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Rektör Çiftçi yaptığı açıklamada öncelikli olarak Üniversite’nin akademik yapılanması hakkında istatistiki verileri paylaştı.   Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin bünyesinde şu an on fakülte

generic levitra

, bir yüksekokul, altı meslek yüksekokulu barındırdığını ifade eden Çiftçi, toplamda fakülteler bazında 43 akademik bölümün,  yüksekokul ve meslek yüksekokullarında ise 40 akademik birimin olduğunu sözlerine ekledi. Öğrenci sayıları açısından ele alındığında ise fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında 17848 öğrencinin eğitimlerine devam ettiklerini belirterek Prof. Dr. Çiftçi,  bu sayının 2021 YKS sınav sonucu yerleştirmeleri ve  2022 yılı içinde ilk defa öğrenci alması beklenen 43 ön lisans ve  21 lisans programı ile artacağını öngördüklerini söyledi.

Konuşmasının ilerleyen bölümlerinde akademik yapılanmanın yanı sıra Üniversite’nin ve Çankırı’nın çok yönlü gelişimine katkıda bulunmak amacı ile çeşitli ikili görüşmelerde bulunduklarını sözlerine ekleyen Çiftçi,   Üniversite ve Çankırı arasında kültürel alanda, ekonomik alanda, sanayi ve teknoloji alanında işbirliği yapılması için ilk adımları attıklarını ifade etti.

 Türkiye’de ve yurt dışında bulunan çeşitli üniversiteler ile de güçlü bağlar kurma hedeflerine yönelik olarak yapılan girişimlerden bir tanesi olan Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Iğdır Üniversitesi arasında “Personel/Öğrenci Otomasyonu Projesi “Protokolü’nün imzalanmasından bahsettikten sonra Prof. Dr. Çiftçi Üniversite’nin 2022-2026 yılları arasındaki stratejik planlaması yönelik olarak önemli ilerlemeler sağladıklarını da sözlerine ekledi.  

Stratejik plan dahilindeki değerlerin geliştirilmesi için eylem odaklı çalışmalara da yöneldiklerini belirterek Çiftçi bu çerçevede Türkiye Cumhuriyeti’nin 2021 yılını “Yunus Emre ve Ahi Evran Yılı” olarak ilan etmesinden dolayı Türkiyat Enstitüsü olarak, bu yıl yapılacak etkinliklerin planlandığını; Dârül Hadis İslam Araştırmaları Merkezi  bünyesinde yapılması hedeflenen etkinliklerin belirlendiğini ve Aile ve Kadın Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni kurulduğunu ifade etti.

 Çiftçi konuşmasının ilerleyen bölümlerinde, Üniversite’nin Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) stratejik öncelikleri arasında yer alan uluslararasılaşma politikasına büyük önem verdiğini ve bu doğrultuda Erasmus+ , Mevlana, KA107, KA103 gibi değişim programları protokollerinin nicelik ve niteliklerinin daha da artırılması ve hareketliliğin sayısal olarak çoğaltılması  için çalışmalar başlatıldığını belirtti.

Üniversite’nin fiziksel sınırlarının aşılıp farklı kesimlerle buluşması çerçevesinde Üniversite’de  görev yapan öğretim elemanları tarafından düzenlenen bilimsel etkinlikler hakkında bilgi veren Çiftçi, bilimsel etkinliklerin , projelerin ve Ar-GE çalışmalarının artması ve çeşitlenmesi için girişimlerde bulunduklarını, bu çerçevede  Teknokent ve Teknoloji Transfer Ofisi aracılığı ile üniversite ve sanayi etkileşimini çoğaltmaya özen gösterdiklerini  sözlerine ekledi.

Üniversite içi ve Üniversite güzergahında altyapısal iyileştirmeler için harekete geçtiklerini de sözlerine ekleyen Prof. Dr. Çiftçi,  Spor Bilimleri Fakültesi açmak için çalışmalara hız verdiklerini ve uzun vadede Çankırı’nın bir spor şehri olmasını istediklerini; böylelikle turizm ve insan sirkülasyonu ile Çankırı’ya katkıda bulunmayı hedeflediklerini ifade etti.

Konuşmasının sonunda 5-9 Temmuz 2021 tarihleri arasında düzenlenecek olan mezuniyet törenlerine tüm basın mensuplarını davet eden Çiftçi  daha sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı.

kaynak.:https://karatekin.edu.tr/rektor-ciftci-basin-mensuplari-ile-bulustu-23394-haberi-karatekin

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi