Dolar : Alış : 32.1874 / Satış : 32.2454
Euro : Alış : 34.9180 / Satış : 34.9809
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1007 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ZAM TALEBİ

04 Ocak 2019
ZAM TALEBİ

2019 daki ‘’ yeniden Değerlendirme oranı ‘’ ZAM kadar Yeniden Değerlendirme Oaranı‘’ ZAM İstiyoruz.

2018 yılının aralık ayına ilişkin enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla yıllık enflasyon ile memur ve emekli maaşlarına verilecek enflasyon farkı da netleşmiş oldu. Buna göre geçtiğimiz yıl aralık ayında TÜFE %0,4 oranında azalarak yıllık bazda %20,3 olarak gerçekleşti. 

Temmuz-Aralık 2018 döneminde gerçekleşen enflasyon ise %10,2 olarak hesaplandı. Böylece 2018 yılının ikinci altı aylık dönemi için %3,5 maaş zammı alan kamu görevlilerinin maaşlarının son altı ayda %6,7 oranında eridiği görüldü. Başka bir ifadeyle memur ve emekliler 2018 yılını %6,7 zararla kapattı. 

Şimdi ise ocak ayında bu erimenin telafisi için memur maaşlarına %6,7 enflasyon farkı verilecek ve üstüne de %4 oranında 2019 yılının ilk yarısına ilişkin maaş artışı yapılacak. Enflasyon farkı ve maaş zammı ile birlikte memur maaşlarına toplamda %10,7 artış sağlanmış olacak. Hal böyle olunca memurlar ve emekliler geçtiğimiz yılı her şart altında zararda kapatmış, 2019 yılı başında da aldığı enflasyon farkı ile maaş zamları ancak bir önceki yılın enflasyonu ile aynı seviyeye gelmiş olacak.

Bu ay itibarı ile memur ve emeklilere %6,7 enflasyon farkı verilecek olsa da enflasyon farkının sıfır zam anlamına geldiğini hatırlatan Kahveci, enflasyon farkının 6’şar aylık hesaplanmasından dolayı da memurların zarardadır Geçtiğimiz yıl ocak ayında memur maaşlarına %4, temmuz ayında ise enflasyon farkı ile birlikte %8,65 zam yapıldı.Memur maaşları 2018 yılında toplamda %13 oranında arttı ama enflasyon %20,3 olarak gerçekleşti. Dolayısıyla 2018 yılı memur ve emeklilerin hanesine zarar olarak yazıldı. 2019 yılının ilk altı ayı için ise yalnızca %4’lük bir artış öngörüldü. Halbuki, 2019 yılı enflasyon hedefinin %5’ten %15,9’a çıkarılması, asgari ücrete, 2019 yılında adına ‘’yeniden değerleme oranları’’ dediğiniz Katıksız zamları  %23,73 motorlu taşıt vergilerinin %15,9 oranında artırılması 2019 yılında memur maaşlarına yapılması gereken artışların alt limitini de ortaya koymaktadır.Hal böyleyken geçtiğimiz toplu sözleşmede neye imza attığını dahi bilmeyen Yetkili ve etkisiz  malum sendikanın  başkanı televizyonlara çıkıp bir şeyler söylemek adına ‘’ Enflasyon farkı ocak ayında çalışanlarımız ve emeklilerime yansıtılsın ‘’şeklinde ki akla ziyan  beyanı Sözde memurun hakkını savunduğunu iddia eden sendikanın memurun sorunlarından bihaber olduğunu bir kez daha göstermiştir.Sendikal mücadeleden  anladıklarının kurumların idari kadrolarını işgal edip oradan baskı ve tehditle üye devşirmek olduğu bir kez daha acı bir şekilde göstermiştir.Bu Yetkili ancak etkisiz malum sendika gücünü sizlerin mevcudiyetinizden almaktadır. Sizleri baskı ve tehtidle üye yaparak bir avuç sendika idarecilerine makam  ve koltuk vermekten başka da görevleri yoktur. Kamu çalışanındaki korku ve sindirilmişlik hali hak arama mücadelesine de büyük zarar vermektedir. Türk Sağlık Sen olarak doğruları söylemekten hiç bir zaman geri durmadık ve geride durmayacağız. Çankırı özelinde ve Türkiye genelinde Memurun hakkını korumak ve aramak için mücadele ettiklerini iddia eden  sendika yöneticilerinin devletin idari kadrolarını işgal etmeye hakkı yoktur . Bu durum önce Sendikal mücadeleye sıkılan kurşundur Devletimizi yönetenlerin bu garabet duruma bir an önce çözüm bulması elzemdir. .2017 yılında imzalanan toplu sözleşme, memur ve emeklinin idam fermanı olmuştur. Nasıl ki, enflasyon hedefi güncelliyorsun , bütün kurumlara yeni enflasyon hedefine uygun bir bütçe yapıyorsun,2019 zamlarını da adına’’ Yeniden değerlendirme oranı ‘’ deyip yutturuyorsun. Memur maaş zamlarını da   güncellenebilirdi. Biz aylardır kamu görevlilerine ve emeklilere ek zam yapılarak zararlarının telafi edilmesini ve 2019 yılına ilişkin maaş artışlarının yeni enflasyon hedefi gözetilerek üstüne büyüme ve refah payı da eklenerek güncellenmesini talep ediyoruz.  Bu Taleplerimizi her platformda sıkılmadan usanmadan yılmadan tekrar edeceğiz .

 

Çankırı Türk Sağlık Sen Başkanı
Serhat GÖKCE

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi