Dolar : Alış : 31.0737 / Satış : 31.1297
Euro : Alış : 33.7284 / Satış : 33.7892
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 998 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yüzde yüz Türk olduğun gün Cihan senindir

18 Aralık 2018
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»Yüzde yüz Türk olduğun gün Cihan senindir
Yüzde yüz Türk olduğun gün Cihan senindir

Çankırı MHP İl Kadın Kolları Başkanlığı, “Yerli Malı Türk’ün Malı” Temalı Programı Gerçekleştirdi.

 

Milliyetçi Hareket Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Huriye Yılmaz; “Çok kıymetli misafirlerimiz ve aziz dava arkadaşlarım, Basınımızın değerli temsilcileri; Yerli Malı Türk’ün Malı temalı proğramımıza hoş geldiniz sefalar getirdiniz.Hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkürlerimi sunarım.

Öncelikle sözlerime Atalarımızın tutumluluk üzerine söylemiş oldukları Ata sözleriyle başlamak istiyorum.

İşten Artmaz, Dişten Artar. –Emek olamazsa Yemek Olmaz.-Gençlikte Taş Taşı, İhtiyarlıkta Ye Aşı.- Sakla Samanı, Gelir Zamanı ,Damlaya Damlaya Göl Olur.

1’inci Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amaçlanmıştır.

Bu amaçla Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başkanlığında 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplanmıştır.   Bu Kongrede Yurdun bağımsızlığının korunması,yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırılmıştır.

Dönemin Başbakanı İsmet İNÖNÜ 12 Aralık 1929 tarihinde TBMM’de bir konuşma yapıp,konuşmasında Ulusal Ekonomi,Yerli Malı ve tutumlu olma konularını anlatmıştır.

1946yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlanan 1983 yılında adı Tutum,Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değişmiştir.Haftanın amacı,Yerli tüketimin bilinçli olarak artmasıdır. Bu hafta süresince tutumlu olmanın,yatırım yapmanın ve YERLİ  MALI kullanmanın önemi vurgulanır.

İhtiyaçlara harcandıktan sonra arta kalan para ile yatırım yapmanın üzerinde durulur.Tüketilecek ürünlerin Ülkede üretilen ürünlerden seçilmesinin gerekliliği anlatılır.Bu şekilde Ülkenin zenginliklerinin artması amaçlanmaktadır. Ayrıca bilinçli tüketicilik konuları üzerinde durulur. Yüzde yüz Türk olduğun gün Cihan senindir. Yerli Malı Yurdun Malı her Türk onu kullanmalı.” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi