Dolar : Alış : 31.0737 / Satış : 31.1297
Euro : Alış : 33.7284 / Satış : 33.7892
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 998 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

YİNE SAĞLIK ÇALIŞANI YİNE ŞİDDET

19 Şubat 2019
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»YİNE SAĞLIK ÇALIŞANI YİNE ŞİDDET
YİNE SAĞLIK ÇALIŞANI YİNE ŞİDDET

Şanlıurfa 112 acil Servis çalışanları Ambulansın önünü kesilerek  Akaryakıt istasyonun da vicdansızca darp edilmiştir.  Bu üzücü hadiseyi kınamak şöyle dursun lanetliyoruz. Yaşanan vahşet ne bir başlangıç nede son olacaktır. Tek gayeleri hayat kurtarmak olan sağlık çalışanlarına   bunu reva gören   Devlet Görevlilerine, Yasa koyuculara da  üzülerek te olsa yazıklar olsun demek mecburiyetinde kalıyorum. Bugün sağlıkta şiddet cinayetlere kadar uzanmış, çalışanların kafasında kaldırım taşı kırıldığı, demir sopalar levyelerle darp edildiği gruplar halinde saldırıların yaşandığı bir vahşet boyutuna taşınmıştır.  Darp etmenin yanı sıra ısırma gibi vakalarda  görülmeye başlanmıştır. Sağlık çalışanları olarak artık devletin bizi yasalarla koruyamayacağı kanaatine varmış bulunmaktayız en azından koruyucu ekipman olarak kask  gibi çevik kuvvet polisinin giydiği koruyucu ekipman verseler yada kendilerini savunmaları için dövüş sporları eğitimi verselerde daha az zararla kurtulmak , kendimizi korumak adına düşünmüyor değiliz.Hatta biber gazını türk polisine veren devlet Sağlık çalışanına da vermesi ciddi anlamda caydırıcı olabilir. Bu taleplerimiz Sağlık çalışanlarının gördükleri şiddet karşısındaki acziyetini ifade edermi bilmem ama ;sağlık çalışanındaki ruh hali artık bunları düşünecek duruma geldi. Acil Vakaya çıkarken acaba bize birşeylerolurmu sağ sağlim görev yerime dönebilirmiyim kaygısı ve  korkusuyla görevini yapar hale gelindi.

Günümüzde sorunlara hızlı çözümler bulmanın zaruret olduğu bir gerçektir. Fakat her ne hikmetse mesele sağlık çalışanın sorunu olduğunda sürüncemede bırakmak, ipe un sermek ve temennilerle geçiştirme alışkanlığı devam etmektedir.

Şiddet uygulayanların adliyenin kapısından elini kolunu sallaya sallaya çıktığı ancak yoğun bir kamuoyu baskısı olursa tekrar gözaltına alınıp tutuklandığı tuhaf bir adalet düzeni yaşanmaktadır. Tüm bunların yanı sıra sağlık çalışanlarına karşı bir linç, kültürü geliştirildiğide göze çarpmaktadır.

Kısacası sağlıkta şiddet ve linç sağlık çalışanlarının hizmet üretmesine engel olacak bir seviyeye gelmiştir. Acil çözümler bulunması gereklidir. Zira bugüne kadar yapılan düzenlemelerin bir faydası olduğu görülmemiştir.Sağlıkta şiddetin durmak bir yana artarak devam etmesindeki en önemli neden etkin ve caydırıcı tedbirlerin hayata geçmemesidir.

Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara, sağlık kurumlarında ortalığı birbirine katanlara bu işin sonunun tutuklu yargılanmak olduğunun idrakine varmaları sağlanmalıdır. Devletin ceza sistemi ve uygulayıcıları bunu hissettirmelidir.

Bunun yanısıra şiddetin bir tedavi biçimi olarak algısı yıkılmalı, şiddet uygulayanların acil haller dışında kamu sağlık hizmetlerinden belli bir ücret karşılığı yararlandırılması getirilerek bu durum tersine çevrilmelidir. Yani kişi sağlık çalışanına şiddet uyguladığında belli bir süre ücretsiz sağlık hizmetinden faydalanamayacağını bilmelidir, Şiddetin kendisine bir fatura çıkaracağını anlamalıdır.

Tüm bunların yanı sıra Türk Sağlık-Sen olarak önerimiz sağlık hizmeti veren birimlerin ve yerlerin hiçbir ayrım gözetilmeden ( Sıfır Toleranslı Alan) olarak tanımlanmasıdır. Sıfır toleranslı alanlarda işlenen suçlara en sert yaptırımlar uygulanır ve bu suçlara karşı hakimlerin bir takdir yetkiside bulunmaz.

Para cezasına çevrilme veya hafifletici sebepler göz önüne alınmayarak cezalar net bir biçimde verilir.

Sağlıkta şiddet konusunda da bu tarz çözümlerin faydalı olacağına inanıyoruz. Bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz; Türkiye’de sağlıkta şiddetin önüne geçilmesi için acil ve sert yaptırımlar gereklidir. Yeni dönemde eski sorunlarla boğuşmak, kınama ve temenni cümleleri yerine çözüm üretilmelidir. Bunu yaparkende sosyal taraflarla görüşülerek, birlik içerisinde çözüm üretilmesi de temennimiz ve Sağlık Bakanlığı’ndan isteğimizdir. Kamu oyuna saygıyla duyurulur.

Çankırı Türk Sağlık Sen Başkanı
Serhat GÖKCE

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi