Dolar : Alış : 27.3767 / Satış : 27.4260
Euro : Alış : 29.0305 / Satış : 29.0828
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 984 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yer Altı Tuz Şehri Odak Grup Toplantısı Yapıldı

20 Temmuz 2020
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»Yer Altı Tuz Şehri Odak Grup Toplantısı Yapıldı
Yer Altı Tuz Şehri Odak Grup Toplantısı Yapıldı

 Çankırı Belediyesi, şehrin turizm potansiyelini harekete geçirecek Yer Altı Tuz Şehri ile ilgili “Odak Grup Toplantısı” gerçekleştirdi. Belediye ve KUZKA yetkililerinin koordinatörlüğünde yürütülen yerel proje kapsamında; Çankırı turizmine artı değer katacak Tuz Mağarasının, Yer Altı Tuz Şehri’ne dönüştürülerek turizm açısından cazibe merkezi haline getirilmesi için istişare edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi ile farklı üniversitelerden akademisyenler ve turizm sektörü temsilcilerinin de katıldığı toplantıda, tüm katılımcıların konu ile ilgili görüş ve önerileri dinlendi.

Odak Grup Toplantısı’nın birinci bölümünde Çankırı Yer Altı Tuz Şehri teknik gezisi düzenlenerek gerekli incelemeler yapıldı. Çankırı Belediyesi Etüt Proje Müdürlüğü tarafından yapılan sunum ile devam eden ikinci bölümün sonunda, konukların proje hakkında istek ve önerileri dinlenerek istişare edildi.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç, özellikle turistlerin bu alandaki beklentisinin ne olacağı noktasında istişare etmek istediklerini belirterek Tuz Mağarası’nın, Çankırı’ya ilk adım noktasının olacağını kaydetti. Genç, projeyi hayata geçirirken aceleye getirmeden fakat hızlı davranmak istediklerini de ifade etti.

Çankırı Yeraltı Tuz Şehri için hedeflerinin turizm açısından bir katma değer yaratmak ve diğer şehirlere kıyasla Türkiye’nin en büyük tuz mağarasına sahip olmanın avantajını kullanarak ülkemiz turizminden en üst seviyelerde faydalanmak olduğunu belirterek sözlerine başlayan Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, “Şehrimizin kalkınma dinamikleri içinde ve üzerinde yoğunlaştığımız alanlar arasında Tuz Mağarasını çok farklı bir yerde konumlandırıyoruz. Çankırı’mız için öksüz şehir diyorum. Türkiye’de turizmde bakir kalmış bir yer ve bu yüzden burasının alternatif turizm bölgesi olabileceğini düşünüyorum. Kalkınmada öncelikli alanımız turizm ve turizmin lokomotifi de Tuz Mağaramız. Eşi benzeri olmayan bir mirasa sahibiz. Burası bir derya.  Dolayısı ile bizim hareket noktamızı da Tuz Mağarası oluşturuyor. Yatırımcıların ve değerli hocalarımızın düşünceleri bizim için çok kıymetli. Bu çalışmaya öncülük ettiği için Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansımıza ve tüm katılımcılarımıza ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi