Dolar : Alış : 32.1940 / Satış : 32.2520
Euro : Alış : 34.9265 / Satış : 34.9894
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1006 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

TÜRK OCAKLARI ÇANKIRI ŞUBESİNDEN “MEHMET KAPLAN” KONFERANSI

14 Kasım 2018
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»TÜRK OCAKLARI ÇANKIRI ŞUBESİNDEN “MEHMET KAPLAN” KONFERANSI
TÜRK OCAKLARI ÇANKIRI ŞUBESİNDEN “MEHMET KAPLAN” KONFERANSI

Türk ocakları Çankırı şubesince mutat olarak düzenlenen konferansta bu hafta ‘Türk edebiyatının ender şahsiyetlerinden Prof. Dr. Mehmet KAPLAN’ın fikir dünyası konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak Çankırı Karatekin Üniversitesi edebiyat fakültesi öğretim üyesi Sayın Dr. Serap ASLAN COBUTOĞLU’nun katılımıyla gerçekleşti. Mehmet KAPLAN’ın fikir dünyası hakkında bilgiler verdi. Türk edebiyatıyla ilgili düşüncelerine değindi, Türk  edebiyatının önemli şahsiyetlerinden biri olduğunu ifade etmiştir.

Mehmet KAPLAN yazdığı deneme, makale, eleştiri ve inceleme çalışmaları ile tanınmıştır.

Hocamız Mehmet KAPLAN’ın çalışmalarında, çalışma alanının yanında bir başka bilim dalını da incelediğini de belirtmiştir. Eserlerinde Batı’yı tanıyan, kendi kültürüne sahip çıkan gençler yetiştirmeyi amaçlamıştır. Mehmet KAPLAN hocanın Milliyetçilik hakkında ki görüşlerine de yer verdi.

Mehmet KAPLAN Milliyetçiliği ve ömrünü verdiği Türk milliyetçiliği hiçbir zaman katı bir doktrin ve ideoloji olarak kabul etmemişti. Ziya GÖKALP gibi, ona göre de millet yalnız ve yalnız tarihinin içinde oluşan kültür değerlerinden mürekkep bir sosyal varlıktır. Bu sosyal varlık, ancak bütün vatandaşlarının benimsediği, üzerine titrediği ortak milli kültür değerleri sayesinde yaşar ve yaşatılır. Bunun içindir ki, Kaplan’ın milliyetçilik anlayışı boş ve köksüz sloganlara dayana bir milliyetçilik değil, ‘kültür milliyetçiliğidir’ ve o, cumhuriyet Türkiye’sinde bu kavramlar Ziya Gökalp’ten daha geniş ve derin bir muhteva kazandıran yegane Türk aydın ve fikir adamıdır.

Program sonrasında konuşmacıya katılım ve katkılarından dolayı teşekkür belgesi ve plaket takdim edildi.

Türk ocakları Çankırı şube başkanı Sayın Ali HARMANCI tarafından tüm katılımcılara teşekkür edildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi