Dolar : Alış : 32.1940 / Satış : 32.2520
Euro : Alış : 34.9265 / Satış : 34.9894
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1006 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şehit Öğretmenler Fotoğraf Sergisi

24 Kasım 2018
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»Şehit Öğretmenler Fotoğraf Sergisi
Şehit Öğretmenler Fotoğraf Sergisi

Çankırı TÜRKAV tarafından, 24 Kasım Öğretmenler Gününde Şehit Öğretmenler Fotoğraf Sergisi Yunus AVM’de açıldı.

 

TÜRKAV İl Başkanı açılış konuşmasında;

‘KIYMETLİ ÖĞRETMENLERİM,

SERGİMİZE TEŞRİF BUYURAN    SAYGIDEĞER MİSAFİRLER,

Çankırı TÜRKAV olarak Savunmasız Şehadete Koşan İlim ve İrfan Ordusu Şehit Öğretmeler Fotoğraf ve Hatim Duası etkinliğimize hoş geldiniz.

Hazreti Ali’nin “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” Dediği sözün muhatapları; atının ayaklarından sıçrayan çamuru Fatih Sultan Mehmed Han’ın nişan saydığı Akşemseddinlerin temsil ettiği yüce bir mesleğin temsilcileri, öğretmenlerimiz.Bize bilmediklerimizin perdelerini aralayan,yeni ufuklar, yeni ufuklar açan, yol göstericilerimiz. Yaptıkları ile ölümsüz eserler bırakanlarımız. Eser sizin, mazi sizin, ati sizin… Sizler eserleri hep yaşayanlar hep yaşatanlarsınız. Gününüz kutlu olsun.

Bugün sizlerin gözlerinizin içine bakarak, yüreğinizdeki sıcaklığı içimizde hissederek ellerinizi sıkarak kutlayabilmenin gururunu duyuyoruz. Biliyoruz ki sizlerin gayesi, mücadelesi: Bağımsız, medeni, onurlu bir insan olarak dünyayı yerinden oynatacak bir gelecek yaratmak.

Bunları başarabilmek için bir tek silahınız var: kaleminiz. Cehaletle savaşta bir tek bu silahı kullandınız.

1979 yılında Adana’da haince öldürülen Eldivanlı Müslüm TEKE öğretmen, Kahramanmaraş’ın Altıyaprak köyünde 1996 yılında şehit edilen

Hacı Ömer, Aydın, Nurettin öğretmenler, Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 21 yaşında daha 25 günlük öğretmen iken hayata gözlerini yuman Neşe, Tunceli Ovacık’ta yatılı okulda öğrencilerine ışık olan Nurgül ve Bayram, BitlisYolalan’da şehit olan Yasemin öğretmen, 7 aylık öğretmen iken Tunceli Pülümür’de şehit edilen, “Eli silah tutanlar, eli kalem tutanlardan korktular, korkuyorlar, korkacaklar diyen Gümüşhaneli Necmettin öğretmenin de elinde silah yoktu.

Onlar çocuklarımıza bayrağımızı, vatanımızı, bağımsızlığı, Atatürk’ü, insanı, insanlığın ne olduğunu, bilimi, uzayı, barışı öğretiyorlardı. Tek suçları kendi memleketlerinde çok uzakta bulundukları okullardaki çocuklarımıza ışık olmaktı. Onlar katledilirken öylesine masum, öylesine çaresiz fakat alabildiğine gururlu ve kahramanca son nefeslerini bu ülkenin güzel yarınları için verdiler. Tıpkı Şenay Aybüke öğretmen gibi. Aybüke öğretmen müzik öğretmeniydi.23 yaşında gencecikti. Ölümün kendisini ay-yıldızlı bayrağa bu kadar erken saracağını bilmeden,

Çocuklarına öldürenlerin ne kadar kötü insanlar olduklarını türkülerle anlatıyordu. Aybüke öğretmen son mesajını da türkü ile vermişti.

Bu silah sesleri almıştı Aybüke öğretmeni çok sevdiği çocuklarından.  Nice şehitler verdik eli kalem tutuyor, etrafına ışık oluyor diye. Biliriz ki öğretmen eserleriyle yaşar ve ölmez.  Şehit öğretmenlerimiz hiç, hiç ölmediler. Onlar masum ve güzel bakışlarıyla semada bizlere insanlık dersini vermeye devam ediyorlar.

Biz onları hiç unutmadık, onların derslerini de hiç kaçırmadık. Biz onları çok sevdik. Rabbim de onları çok seviyordu ki onları cennetine, yanına aldı. Ruhları şad olsun.

Kıymetli misafirler öğretmenlerimizin ellerinden öpüyoruz. İyi ki bizleri yetiştirmişler. Onlara minnettarız. Şehit öğretmenlerimizi bir nebze de olsa yad edip; unutulmadıklarını bilsinler diye onların anısına tertiplediğimiz sergimize şeref verdiğiniz için teşekkür ediyor, TÜRKAV olarak saygılar sunuyoruz.” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi