Dolar : Alış : 32.4049 / Satış : 32.4632
Euro : Alış : 34.4266 / Satış : 34.4887
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 999 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sarıkamış Şehitlerini anma etkinliği

05 Ocak 2019
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»Sarıkamış Şehitlerini anma etkinliği
Sarıkamış Şehitlerini anma etkinliği

TÜRKAV Çankırı İl Başkanlığı’nın bu yıl Yedincisini düzenlediği Geleneksel Sarıkamış Şehitlerini anma etkinliği Karatekin parkında gerçekleştirildi.

Programa, MHP ve Ak Parti İl Başkanları, MHP ve Ak Parti Belediye Başkan Adayları, MHP ve Ak Parti Kadın Kolları, Ülkü Ocakları İl Başkanı, Türk Ocakları İl Başkanı,  Ak Parti  Merkez İlçe Başkanı, TÜRKAV Üyeleri, partililer ve vatandaşlar hava muhalefetine rağmen ilgi gösterdiler.

 

TÜRKAV Başkanı Sayın İsa BÖLÜKBAŞI’nın konuşmalarıyla başlayan program, Ali Kesik Hoca tarafından şehitlerimizin ruhları için indirilen hatmin duası ve Çorba ikramı ile son buldu.

TÜRKAV Başkanı Sayın İsa BÖLÜKBAŞI;

“Kahramanlık ne yalnız bir yükseliş demektir,
Ne de yıldızlar gibi parlayıp sönmektir.
Ölmezliği düşünmek boşuna bir emektir;
Kahramanlık; saldırıp bir daha dönmemektir.

 

Sızlasa da gönüller düşenlerin yasından
Koşar adım gitmeli onların arkasından.
Kahramanlık; içerek acı ölüm tasından
İleriye atılmak ve sonra dönmemektir.

Nihal Atsız Üstad, bu güzel vatan toprağı için bizlerin hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacağımızı bu dizelerle veciz bir şekilde ifade etmiştir. Ölüm kutsal bir dava için yaşanacaksa, geri adım atmak vatan millet sevdalısı Türk milliyetçilerinin kitabımızda asla ve asla yazmaz.

Saygıyı en son damlasına kadar hak eden Sarıkamışta şehit düşen ecdadını unutmayıp beyaz soğuğa rağmen gelen vatansever Bey efendiler hanım efendiler, sevgili gençler, kıymetli kıymetli mensupları.

TÜRKAV olarak bu sene Yedincisini düzenlediğimiz geleneksel Sarıkamış Şehitlerini anma etkinliğine hoş geldiniz.

Sarıkamış muharebelerinde kutsal vatan topraklarını müdafaa etmek uğruna canını seve seve feda ederek şehit düşen kahraman vatan evlatlarını, ebediyete intikallerinin 104. yıl dönümünde, bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Şair diyor ya Saruhanlı nere Sarıkamış nere deme Sarıkamış için ölmeyen Saruhanlı için nasıl yaşar.

Sarıkamış Harekâtı bir destandır. Bizim insanımızın; vatanın birliği, bütünlüğü, özgürlüğü ve bağımsızlığı için nelere katlanabildiğini gösteren büyük bir destandır. Yaklaşık 90 bin insanımızın kanına ve canına mal olmuş bir destandır. Sonu hüzünlüdür, acıklıdır, ama onlar vazifelerini yapmışlardır. 90 bine yakın insanımız Sarıkamış dağlarında bu vatan ve bayrak için, ezan için kutsal değerlerimiz için hayatlarını kaybetmişlerdir. Sarıkamış dağları 90 insanımıza kabir olmuştur, mezar olmuştur. O dağların karları da kefen olmuştur. Bu bizim gururumuzdur.

Sarıkamış Harekâtı, şanlı tarihimizin hüzünlü yapraklarından biri olarak hafızalarımızda yer etmiş bir yiğitlik destanıdır. Doğa ve iklim şartlarının tüm olumsuzluğu karşısında, görev bilinci ile gösterdiği üstün cesaret, sabır ve metanetle, muharebe ettiği düşmanının bile takdirini kazanan Türk askeri, Sarıkamış Harekatı’nda harp tarihinde eşine az rastlanır bir şehadet örneği sergilemiştir. Zorlu iklim ve arazi koşullarının düşmandan daha çok kayıp verdirdiği bu amansız mücadelede; Mehmetçik, hiçbir mazeretin ardına saklanmaksızın, vatanına  kastedenlere karşı çelikten sinesini siper etmiş; büyük kayıplar verilse de vatan uğruna çıkılan bu yoldan asla geri dönmeyi düşünmemiştir.

Direniş ve mücadele azminin üstünlüğünü bir kez daha kanıtlamış, şehitlik mertebesine ulaşan vatan evlatları Türk milletinin bağrına defnedilmiştir.

        

 

Şehitlerimiz;

Allahuekber dağında,

Zemherinin tam çağında,

Sarılıp donup kalmışlar,

Birbirinin kucağında”         dizeleri gibi destanlaşmıştır.

22 Aralık 1914’te başlayan ve 5 Ocak 1915’te sona eren 14 günlük Sarıkamış harekâtı birinci cihan harbinin de en büyük savaşlarından birisidir. 120 bin askerin katıldığı Sarıkamış harekâtında, tarih 90 bin askerimizi şehit verdiğimizi yazmaktadır.

Sarıkamış’ta soğuğa şehit verdiklerimizin yaşadıkları,  geleceğimizin güvencesi olan genç kardeşlerimizin ibret alarak önemli dersler çıkarması gereken büyük kahramanlık hikâyesidir.

Sarıkamış’ta ki kar; yüreklerde taşınan vatan, millet, bayrak sevgisini, eşsiz bir sağduyu ve yüksek disiplin anlayışıyla birleştiren kahraman Mehmetçiğin en zor şartlara bile göğüs germesini sağladığı gerçeğini örtememiştir.

Sarıkamış’ta soğuk ve acıyla yazılıp, kendileriyle birlikte karlar altında kalan destanın 104. Yılında tüm şehitlerimize rahmet diliyor manevi huzurlarında tazimle eğiliyorum.

Bizler bu topraklarda istiklal marşımızı coşkuyla söyleyebiliyorsak, ezan sesi ile güneşin doğuşuna uyanabiliyorsak, adımız halen Türk, yaşadığımız bu toprak parçası Türkiye ise, bunları Allahuekber dağlarında çam çiçekleri adını alan Sarıkamış şehitlerimize, Çanakkale geçilmez diyen Çanakkale şehitlerimize, Kurtuluş Savaşının istiklal şehitlerine, borçluyuz. Onların sizden tek isteği: vatan toprağına sahip olmanız, onların kemiklerini sızlatmamanız ve birer fatiha’dır.

Programımıza teşrif eden, Çankırı’nın ayazında şehitlerimizin yaşadıklarını kısa bir anda olsa yaşamayı göze alan, şehitlerimizi unutmayan vatan sevdalısı sizlere TÜRKAV olarak teşekkür ediyoruz.

15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi Müdüründen öğretmenine, bütün personelin katkılarıyla

Sıcak bir tas tarhana çorbası ile içimizi ısıtırken şehitlerimizi yad edelim, onların aziz ruhlarına dualarımızı gönderelim. Ruhları şad olsun, mekanları cennet olsun.” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi