Dolar : Alış : 30.8388 / Satış : 30.8944
Euro : Alış : 33.2640 / Satış : 33.3239
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 998 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BASIN AÇIKLAMASI (Türk Sağlık Sen Çankırı İl Temsilciliği)

04 Mart 2020
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»BASIN AÇIKLAMASI (Türk Sağlık Sen Çankırı İl Temsilciliği)
BASIN AÇIKLAMASI (Türk Sağlık Sen Çankırı İl Temsilciliği)

SAĞLIK ÇALIŞANLARIN YAŞADIKLARI SORUNLAR KAYNAĞI UZAKTA DEĞİL !

Sağlıkta çalışanların bitmez tükenmez sorunları olan döner sermaye,3600 ek gösterge  fiili hizmet , enflasyon altında kalan maaş zamları varken birde kurum müdürleri ve idarecileri hatta servis sorumlu hemşirelerinin çalışanlar üzerinde kurduğu tehdit ve baskılar adam kayırmacılık personeller arasında ayrım yapmak kamu gücünü kullanırken hakkaniyet ve adaletten uzak tutum sergilemek , kanun mevzuat yönetmelikten bi haber iş ve işlemde bulunmak sağlık çalışanların da umutsuzluk , mutsuzluk ve hatta tükenmişlik sendromuna yol açmaktadır . bu durum sağlıkta sürdürülebilir olmaktan çıkmış çalışanlar işlerine giderken bu gün neyle karşılaşacağım diye kara kara düşünür hale gelmiştir .

Kurum ziyaretlerimizde  akla ziyan uygulamalarla  karşılaştığımızda dehşete düşmemek elde değil ve bu memlekette gerçekten kanun yok mu diye kendimize sorar hale geliyoruz .idareci sıfatyında bulunanların işlerini yapmak işin başvuracakları tek kapının kanunlar yönetmelikler yönergeler kısacası mevzuat olduğunun bilgisinde  idrakin de olmamaları sağlıkta yaşanılan sorunların ana kaynağını oluşturmaktadır .

Sağlık çalışanlarının idareden ve yöneticilerden kaynaklı yaşadıkları sorunları kısaca sıralamak istiyorum

   1-Sağlık çalışanının da bu ülkenin bir vatandaşı olduğunu düşünürsek ve  Anayasanın 74. maddesi “vatandaşlar ve karşılıklılık esası gözetilmek kaydıyla Türkiye’de ikamet eden yabancılar, kendileriyle veya kamu ile ilgili dilek ve şikayetleri hakkında, yetkili makamlara ve TBMM ‘ne yazı ile başvurma hakkına sahiptirler” gayet açıkken bir ilçe hastanesi başhekiminin sağlık çalışanının şikayet dilekçesini  işleme almıyorum deyip evrak kayıttan resmiyet kazandırmamasının sümen altı etmeye çalışmasının izahını bana yapabilecek bir Allahın kulu var mı?   CİMER dahi bütün şikayetlere işlem başlatırken bir başhekimin ben işleme almam demesi hadsizlikten başka ne ile ifade edilebilir.

   2-  657 sayılı Kanunun. Ek 8. madde geçici görevlendirmeye bir yılda(6) altı ayı geçmemek üzere izin vermiş, görevlendirilecek kurumda boş kadro olmasını şart koşmuş, görevlendirmede personelin muvafakatının olmasını zorunlu kılmıştır. Ancak memurlar, kamu yararı ve hizmet gerekleri sebebiyle altı aya kadar muvafakati aranmaksızın geçici görevlendirilebilecektir’’ ibaresi varken sağlık çalışanının süresiz geçici görevle görevlendirilmesi  yönetici kadrosunda bulunan şahsiyetlerin görevlerinde ne kadar bilgisiz ve ciddiyetten uzak oldukların açık beyanı değil midir.

3- hastalık ve refakat izinleri kapsamında değerlendirilen sevk izni işleminin memurun zorunlu mesaisinden düşülmesi gerektiğini beyan eden memura idarecinin ‘’ Bul getir mevzuatta varsa düşeyim ‘’ tarzında beyanda bulunması kurum müdürünün ne kadar Mevzuata  uzak olduğunu göstermez mi?

4- Hastane servis sorumlu hemşiresinin servis çalışanına ‘’ 15 gündür senin hal ve hareketlerin değişti beni karşına alma ayağını denk al sen akıllı kızsın ‘’ tarzında ifade kullanması insanlık onurunu zedeleyici bir tutum değildir de nedir hepimiz ana babayız hepimizin anası babası var evladına yan bakmaktan imtina ederken bir çalışana bu şekilde tutum sergilemek doğru mudur . Diğer çalışanların bu şekilde ki olaylarda sessiz kalmaları birşeyler den korktuklarından değilse de acaba biz insanlığımızdan mı ödün veriyoruz sorusunu akla getirmez mi ‘’Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır ‘’ sözü vijdanları harekete geçirmeye yeterli gelmiyor mu?

5-ilçe hastanesinde lisans mezunu çalışanlar varken lise mezunu sağlık çalışanını hastaneye sorumlu hemşire yapmak ve itirazlarımıza rağmen Yataklı tedavi hizmetleri yönetmeliğine aykırı bir işlem de ısrar etmek hangi gizli emellerinizin tezahürüdür .

6- Mesleğinde lisans yapmış yüksek lisans yapmış doktoraya hazırlanan bir sağlık çalışanının başına lise mezunu bir sağlık çalışanını servis sorumlusu yapmak öncelikle aldığı eğitime saygısızlık şahsına da haksızlık değil midir.

7- Mesleğinde 25 yılı doldurmuş çalışanları ‘’koşu atı ‘’ misali harıl harıl çalıştırırken ‘’çiçeği burnunda ‘’ mesleğinde yeni sayılan hemşire ve sağlık memurlarını masa başı görevlerde mesleklerinden uzak bir şekilde çalıştırmak mesleki etik kurallarla bağdaşıyor mu?

    Saymakla bitiremeyeceğimiz sorunlar sağlık teşkilatının öncelikli karayan yarası olmuşken idareci pozisyonun da  bulunan zatı muhteremlerin hala bu yanlışlarda ısrar etmeleri sağlık teşkilatını tükenme noktasına getirmiş sorun çözen değil sorun yaratan bir kuruluş halini almaya sebepolmuştur.

   Sağlık teşkilatında idareci konumunda olan şahısların bulundukları makamların ve görevlerin aslı sahibinin devlet olduğunun idrakına varmaları bir elzem olmuştur. Bilinmelidir ki bulundukları makamlar atalarından miras kalmadığı gibi bir gürühun da kendilerine sunduğu lütuf değildir .Makam sa devletin makamı ,görevse devletin görevidir. O makamlarda bulundukları sürelerde öncelikleri devletin hak ve menfaatti olmalıdır .Sağlık kurumlarında ki idarecilerimize acizane tavsiyemiz bu şuur ve idrakte  olmaları akşam yastığa baş koyduklarında vicdanlarına hesap vereceklerini unutmamalarıdır. Şunu iyice bilmelerinde fayda vardir ki  Rabbim yarına bırakır ama yanına bırakmaz .

             Sözlerine sön verirken Milletimizin ve devletimizin  şuan da yaşadığı zorluklarda ve ateş çemberinin içinden geçtiğimiz günlerde  Rabbim  Mehmetçiğimizi korusun Ordumuzu ilahi-kelimettullah ve nizamı –Alem davasında zaferle çıkmayı nasip etsin ,Şahadet şerbetini içen vatan evlatlarını peygamber Efendimize komsu kılsın.  Şehadet mertebesine eren aziz evlatlarımızın Anne, baba ve yakınlarına  da sabırlar ihsan etsin .

Türk Sağlık Sen İl Temsilcisi
Serhat GÖKCE

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi