Dolar : Alış : 31.0737 / Satış : 31.1297
Euro : Alış : 33.7284 / Satış : 33.7892
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 998 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN KAYIP YIL 2019 (Basın Açıklaması)

02 Ocak 2020
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN KAYIP YIL 2019 (Basın Açıklaması)
SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN KAYIP YIL 2019 (Basın Açıklaması)

Değerli Sağlık çalışanı arkadaşlarım ve memleketimizin güzide basın mensupları

2019 yılı nın son bulmuş 2020 yılı ilk günlerini yaşarken koskoca bir yıl acısı ile tatlısı ile geçip gitti. 2019 yılı sağlık çalışanları için hiç te iç açıcı bir yıl olmamış  hep hüsran hep kayıplarla dolu bir yıl olmuştur. Elle tutulur bir şeyde mi yok diye sorarsanız Allah için  yok ….

     Senaryosunun Malum Sarı sendikanın yazdığı ve oynadığı ‘’ÜÇ BUÇUK ALİ’’ tiyatrosu ile %3,5 Zamma mahkum edilen sağlık çalışanı kara kara düşünürken memlekette doğalgaz ve elektiriğe  2019 yılında yapılan zamlar memur maaş zamlarını kat be  kat üstünde  olmuştur

ELEKTİRİĞE 1 Temmuzda %15, 1 Eylülde %15

DOĞALGAZ 31 Temuzda%14.97 ,31 Ekimde %14.9

2018 Ağustostan bu güne kadar Elektirik ve Doğalgaza %100 ü aşkın bir zam gelmiştir elbette akaryakıt zamları artık takip edilemez hal almış  sağlık çalışanları ‘’ben hep 100 tl lik alıyorum ‘’ espirisini güncel hayatta uygular olmuştur. Çarşı Pazar da haftalık fiyat artışları ile vatandaş patates soğan  selam veremez olmuş devletin kolluk kuvvetleri depoları basarak zorla stokçulardan ellerindeki malları toplar hale gelmiştir.  Ülke gündemine ‘’ patates Terörü Soğan Terörü ‘’Gibi kelimeler girmiştir. Para pul ,cüzdan boş .cep delik kredi kartları patlar vaziyette sağlık çalışanları kara kara düşünür olmuştur.2018 de ki ekonomik krizin darbesini iliklerine kadar yaşayan sağlık çalışanı 2019 da  tamamen tükenmiş umudunu 2020 memur maaş zamlarına bağlamış acaba geçmiş yıllardaki kayıplarımız azda olsa telafi edilir mi diye bekler hale gelmiştir.

Velhasıl vaziyet ne bekleneni vermiş nede Umutları yeşertmiştir.2020-2021 yılını kapsayan toplu sözleşme süreci kamu hakem kurulunun kararını açıklaması sonrasında tamamlanmış 2020 yılı için %4+4, 2021 yılı için ise %3+3 zam almıştır. Malum Sarı Sendika  Ne toplu sözleşme sürecini yürütebilmişler ne de memurun hakkını savunabilmişdir. Türkiye Kamu-Sen’in ‘’Eylemse eylem gelin birlikte mücadele edelim, çalışanların kazanması için hep beraber ortak bir tavır koyalım” çağrılarına da kulak tıkamışlardır. Toplu sözleşme süreci bitince de ortalıktan kaybolmuşlardır.

Sıfır zamma imza atanlar, Sağlık  hizmet kolumuza baktığımızda ise sıfır kazanım ile süreci bitirmişlerdir. Yeni hiçbir kazanım elde edemeyenler sıfırlanan döner sermaye, çalışanı memnun etmeyen yıpranma payı, düşük ücretler gibi temel sorunlar için hiçbir çaba göstermemişlerdir.  Her şeye rağmen Türk Sağlık Sen yine Haklı dava Güçlü Sendika şiarıyla meydanlara inmiş ve Sağlık çalışanlarının Güçlü sesi olmuş Sıfırlanan döner sermayeler için 81 ilde Hastane önlerin de  eş zamanlı basın açıklamaları ile Sağlık Bakanlığına sağlık çalışanlarının feryadını duyurmuştur. Bakanlık yetkilileri sessiz kalamamış ve  SUT (Sağlık Uygulama Tebliği) fiyatlarında güncellemeye gidileceğini duyurmuştur.

          Bu mücadelemizde üzülerek ifade etmeliyim ki Sağlık çalışanlarımızın çoğunluğu hastane önünde basın açıklamamız olacağını el ilanlarımızla duyurmamıza rağmen katılım noktasında geri durmuş kıyıdan köşeden sessiz sedasız izlemişlerdir.Unutmayın ki  ŞİMDİYE KADAR KAZANILAN HAKLAR SAĞLIK ÇALIŞANLARINA BİR LÜTUF OLARAK VERİLMEMİŞTİR. SAĞLIK ÇALIŞANLARI  ADINA VERİLEN HAK MÜCADELESİNİN NETİCESİDİR.

         Yıllardır Malum Sarı Sendika çalışanın boynuna Yağlı urgan geçirmiştir. Son memur maaş zamları, Sıfırlanan Döner Sermaye ve birde Çankırı da yapılan promosyon ihalesi ile ayağımızın altındaki tabure ye tepilerek çalışanların tabiri caizse ‘’ölüm fermanı’’ yayınlanmıştır.

          Sağlık çalışanları mevcudiyetleri ile güçlendirdikleri Sarı sendikadan korkar hale gelmiş kimileri şahsi çıkarları için, kimileri ise korku ve umutları arasında sıkışmış aman bana bir şey yaparlarsa diye diye çalışma hayatını geçirmektedir. Unutmayın ki boynunuzda yağlı urgan ayağınız da tabure olsa da elleriniz bağlı değil. Boynunuzdan yağlı urganı sıyırmak bir elif zamanı kadar kısa ,bir elif gibi dik durabilmek kadar kolaydır.

         Çalışanlarımız maaş bordolarına baktılar ise 2019 0cak ayın da aldığımız maaşı temmuz 2019 da zam almamıza rağmen  2019 aralık ayında alamaz olduk .sıfır zam almaktan usandık dahası  da göz göre göre eriyen maaşlarımızı seyretmekten de sıkıldık. Şimdi Bu vaziyetin sorumluları kimmm. Yaklaşık son 4 toplu görüşmede yetkili olan Kendi beyanları ile ‘’ Yetkiliyiz ama etkili Değiliz ‘’ diyen Sarı sendika değil mi ? ve hatta yıllarca Mevcudiyeti ile güç veren Sağlık çalışanları değil mi . Artık Sağlık çalışanları kendi topuğuna sıkmaktan vaz geçmeli bireysel çıkar ve korkularını bir kenara atıp hakkaniyet ve adaletin tecelli edeceği sağlıklı çalışma ortamını kendi hazırlamalıdır.

             Sözlerime son verirken 2020 yılının ilk gününde yeni yılımızın  Ülkemize, milletimize. Sağlık çalışanı arkadaşlarımıza huzur mutluluk getirmesini , çalışma hayatında adaletin liyakatin ve hür iradeleri ve tercihlerinin saygı gördüğü ötekileştirilmeden kardeşçe çalışıldığı iş barışının olduğu bir çalışma hayatı olmasını temenni ederim .

Ayrıca zulüm altındaki tüm mazlum milletlerin Müslüman kardeşlerimizin ve Doğu Türkistan da ki soydaşlarımzın sadece Müslüman Türk olduklarından dolayı dökülen kanımızın durması için dua ediyor Rabbim bu zalimleri ıslah etsin Islah olmuyorlar ise de KAHHAR İSMİ ŞERİFİ İLE KAHRU PERİŞAN ETSİN Diyor sizlere en kalbi saygı ve sevgilerimi sunuyorum .

Türk Sağlık Sen İl Temsilcisi
Serhat GÖKÇE

          

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi