Dolar : Alış : 31.1201 / Satış : 31.1761
Euro : Alış : 33.6543 / Satış : 33.7149
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 998 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Rektör Ayrancı ile ÇAKÜ’den Üniversiteler Sıralamasında Dev Sıçrama

04 Mart 2020
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»Rektör Ayrancı ile ÇAKÜ’den Üniversiteler Sıralamasında Dev Sıçrama
Rektör Ayrancı ile ÇAKÜ’den Üniversiteler Sıralamasında Dev Sıçrama

Türkiye çapında Üniversiteler ve yükseköğretim üzerine araştırmalar yapan ÜNİAR’ın (Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı) 2020 yılında yaptığı inceleme yayınlandı. Devlet Üniversiteleri Sıralamasında Çankırı Karatekin Üniversitesi, geçen 3 yıla göre 35 sıra daha yükselerek 55. sırada yer aldı. Kalite uzmanlarına göre bu “radikal değişim”i ifade ediyor.

Proje, araştırma, yayın, tasarım, sergi, patent, atıf, tebliğ ve ödül gibi dokuz faaliyet türünden akademik teşvik puanlarının hesaplanması ile elde edilen veriler ışığında hesaplanan sıralamada, Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı’nın göreve başladığı 2017 yılında 97 Devlet Üniversitesi arasında 90. sırada bulunan ÇAKÜ, bu yıl 127 devlet üniversitesi arasında 55. sırada yer alarak başarı grafiğini yükseltti. Uzmanlara göre, Çankırı Karatekin Üniversitesi aynı durumda kalsa idi bu sıralamada 118. olması beklenecekti.  Ancak bu radikal yükselişin üniversiteyi çok yüksek bir duruma getirdiği gözlendi. Bu durum aynı zamanda üniversiteler arasında açık ara önde olma sonucunu da beraberinde getirdi.

İncelemeyi değerlendiren Rektör Ayrancı, sonucun bu yıl itibariyle çok daha ileri gideceğini, yeni açılan fakülteler, bölümler ve öğretim üyeleri dikkate alındığında, daha işin başlangıcında olunduğunu, bu başarının iki katına çıkarılmasını beklediğini ifade etti.

2006 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri arasında ise üç yıl içinde 48. Sıradan 19. sıraya ulaşan Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin önümüzdeki yıllarda ilk beş ilâ on üniversite içinde yer alacağının tahmin edildiği açıklandı.

Konuya ilişkin olarak Rektör Ayrancı, bu sonuçların yerli öğrencinin yanı sıra uluslararası öğrencilerin tercihlerini büyük ölçüde değiştireceğini, yeni yüksek lisans ve doktora programları nedeniyle ÇAKÜ’nün büyük bir teveccüh ile muhatap olacağını, öğrenci sayısının olağanüstü artacağını ve adı konulmamış bir araştırma üniversitesi unvanı ile taçlanacağını belirtti. 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi