Dolar : Alış : 32.4049 / Satış : 32.4632
Euro : Alış : 34.4266 / Satış : 34.4887
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 999 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ÖĞRETMENE SAHİP ÇIKMAK, GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAKTIR.

23 Mayıs 2019
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»ÖĞRETMENE SAHİP ÇIKMAK, GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAKTIR.
ÖĞRETMENE SAHİP ÇIKMAK, GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAKTIR.

ŞİDDETE HAYIR DEMEK İÇİN,
ÖĞRETMENE SAHİP ÇIKMAK, GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAKTIR.

22 Mayıs 2019 çarşamba günü ilimiz İsmet İnönü Ortaokulu’nda yaşanan menfur saldırıda veli tarafından darp edilen öğretmen ile ilgili Türk Eğitim Sen Çankırı Şube Başkanı İsmail AYHAN bir basın açıklaması düzenleyerek olayı şiddetle kınadığını açıkladı.

“Kendisine emanet edilen çocukları iyi insan olarak yetiştirmekten başka gayesi olmayan öğretmenimize yapılan çirkin saldırıyı şiddetle kınıyorum.” Diyerek açıklamalarına başlayan Ayhan şöyle devam etti.
“Hz. Ali; ‘ Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’; Başöğretmen Atatürk; ‘Dünyanın her yerinde öğretmenler toplumun en saygıdeğer unsurlarıdır’ demiştir. Öğretmenlerimiz maalesef bugün öğrencisinden ve velisinden korkan bir meslek grubu haline gelmiştir. Öğretmenlerimizin itibarı kaybolmuş, saygınlığı tüketilmiştir. Bu durum eğitimi olumsuz yönde etkilemektedir.
Son yıllarda üzülerek şahit oluyoruz ki, öğretmene şiddet vakaları artık sıradanlaşmış üçüncü sayfa haberleri arasına girmiş durumdadır.
Öğretmenlerimizin motivasyonuna, itibarına, sıhhatine ve hatta canına kast eden şiddet vakaları, artık eğitim hayatımızın en hayati problemlerinden birisi haline gelmiştir.
Şiddeti nefretle kınıyor, reddediyor, telin ediyoruz. Öğretmene şiddet konusunda bütün eğitim çalışanlarının yek vücut şekilde dimdik ayakta olduğunu tüm Türkiye kamuoyuna ilan ediyoruz.
Öğretmene uygulanan şiddet olayları vuku bulduğunda, sorumluluk makamlarını işgal edenlerin de kınama mesajlarını tabii ki olumlu buluyoruz. Ancak, yetki sahibi olanların, sadece kınamakla yetinmesini bir zafiyet olarak gördüğümüzü ve kendilerinden daha somut adımlar atmalarını da beklediğimizin bilinmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

ARTIK YETER!
Öğretmene verilen değer hususunda öğrenci ve ailelerin bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen AYHAN, “Öğretmene ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet hadiseleri üzerine ciddi idari ve hukuki tedbirler ivedilikle alınmalıdır. Şiddet vakaları konusunda önleyici ve caydırıcı tedbirleri hayata geçirecek mevzuat düzenlemeleri zaman kaybedilmeksizin hayata geçirilmelidir. Psikolojik danışmanlık hizmetlerinin etkin hale getirilmesi, disiplin yönetmeliklerinin yetersizliklerinin giderilmesi, okullarda güvenlik önlemlerinin alınması vs. gibi düzenlemelerin yanı sıra hepsinden öncelikli olarak öğretmenlerin itibarının artırılmasına yönelik tedbirlerin alınması kaçınılmazdır. Öğretmene verilen değer hususunda öğrenci ve ailelerin bilinçlendirilmesi, öğretmene şiddet vakalarının önünün alınması anlamında gözden kaçırılmaması gereken hususların başında gelmelidir.” değerlendirmesinde  bulundu.
AYHAN sözlerini şöyle sürdürdü:
“Tekrar Milli Eğitim Bakanlığı’na ve Hükümete çağrıda bulunuyoruz:
Artık sabırlar tükendi!
Özelde öğretmene, genelde kamu çalışanlarına yönelik şiddet vakalarını önleyebilmek için bahsi geçen mevzuat düzenlemeleri için hemen, hiç vakit geçirmeden, derhal harekete geçilmelidir.
Buradan ilan ediyoruz; şiddet konusunda gerekli mevzuat düzenlemeleri yapılmaz ise, bundan sonra yaşanabilecek şiddet vakalarının sorumlularından birisi olarak bu tedbirleri almayan makamları göreceğiz!
Ayrıca medya kuruluşlarının öğretmenlerimizin itibarını rencide edici haberlerden kaçınmaları, öğretmene saygı ve değeri öne çıkaran yayınlara öncelik vermelerinin de öğretmene şiddet olaylarının önlenmesi anlamında katkısı olacağını da hatırlatmak istiyoruz.
Bu vesileyle başta Muhammed Sivridağ öğretmenimiz olmak üzere şiddete maruz kalmış tüm meslektaşlarımıza geçmiş olsun diliyor ve eğitim çalışanlarına şiddeti lanetlediğimizi kararlılıkla ifade ediyor ve bir daha benzeri hadiselerle kamuoyunun gündemine gelmemeyi diliyoruz.
Unutmayalım; öğretmene sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmaktır.”

İsmail AYHAN
Türk Eğitim-Sen Çankırı Şube Başkanı

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi