Dolar : Alış : 32.4049 / Satış : 32.4632
Euro : Alış : 34.4266 / Satış : 34.4887
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 999 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

MALUM-SEN’İN DERDİ?

11 Nisan 2019
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»MALUM-SEN’İN DERDİ?
MALUM-SEN’İN DERDİ?

Türk Büro-sen Çankırı Şube Başkanı Metin Memiş’in yazılı basın açıklamasıdır.

 

MART 2019 ASGARİ GEÇİM SONUÇLARI AÇIKLANDI

 

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2019 Mart ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

TUİK ‘in verilerine göre Mart 2019 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3.136,65 TL’dir.

Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 6.472,23 Lira olarak belirlenmiştir. Sonuçlar, bir önceki aya göre %1,63 oranında artmıştır.

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise; tahmini 2019 yılı Mart ayında 2.498,13 TL’dir.

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Mart 2019 verilerine göre günlük 52,35 TL’dir. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.570,47 TL olmuştur. Mart 2019 itibarı ile ortalama 3.786,21 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %41,48’ini oluşturmuştur. TUİK ‘in verilerinde 927,66 TL olarak belirlenen kira gideri ise Mart 2019 ortalama maaşının %24,50’sine denk gelmiştir. Buna göre bir memur, ortalama maaşının %65,98’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalmıştır. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %34,02’si kalmıştır.

Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Mart 2019 maaşından geriye yalnızca 1288,07 TL kalmıştır.

KAMU ÇALIŞANLARI TOPLU SÖZLEŞME SÜRECİNDE YETKİYİ EHLİNE TESLİM ETMELİDİR.

Maaşlarda yaşanan reel kayıpların telafisini talep ediyoruz. Ağustos ayında yapılacak toplu sözleşme dönemi kamu çalışanları, 15 Mayıs yetki sürecinde işi ehline teslim etmeli ve o masaya Türkiye Kamu-Sen’i yetkili konfederasyon olarak oturtmalıdır.

Son günlerde toplu sözleşme masasına tek oturabilmek için açıklamalar yapan malum-sen’e tavsiye:Memuru gündemine al! Memura emeklinin haklarını nasıl alabilirim/alabiliriz senin işin bu. Bir başka hatırlatma; biz o masaya sizin lütfunuzla değil, kanunun bize verdiği yetkiyle oturuyoruz.

Sahi toplu sözleşme masasına neden yalnız oturmak istiyorsun? Acaba kapalı kapılar arkasında kimsenin şahit olmasını istemediğin bir teslimiyet mi söz konusu? Yazık. Üyeleriniz acaba savunduğun bu görüşü katılıyorlar mı?

Kamu çalışanlarının son bir yıl içerisinde zorunlu harcamalarına 942.75 lira zam geldi. Biz, bu gerçekler ışığında memurların gelirlerini artırmak için mücadele ederken, yetkili olduğunu söyleyen sendikalar kendi gelirlerini artırmak için dayanışma aidatı peşindekoşmaktasın.Yazık, çok yazık.

Yaşanan ekonomik gelişmeler karşısında memur ve emeklinin kaybı sürerken, bunların telafisi noktasında memur ve emekliye ek zam isteğimizi bir kez daha yineliyoruz. Kamuoyu Memuru ülke gündeminden düşürenin kim olduğunu gayet iyi bilmektedir.  Kamu çalışanları yetkiyi değersizleştiren ve işlevsiz hale getirenin malum-sen olduğunun şuurundadır.

Memurun sorunları hariç diğer bütün işlerle ilgilenen malum-sen’in tek derdi Türkiye Kamu-Sen’i o masadan kaldırmaktır. Yetkili konfederasyon bu işleri bir kenara bırakıp, memurun gerçek gündemine dönmelidir. Önümüzdeki ağustos ayında yapılacak toplu sözleşme dönemine yaklaşırken kamu çalışanları 15 Mayıs yetki sürecinde işi ehline teslim etmeli, ve o masaya Türkiye Kamu-Sen yetkili konfederasyon olarak oturtmalıdır.

 

Malum-Sen’in derdi memur değil Türkiye Kamu-Sen’i sözleşme masasından kaldırmaktır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi