Dolar : Alış : 30.8388 / Satış : 30.8944
Euro : Alış : 33.2640 / Satış : 33.3239
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 998 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

KORONAVİRÜS (KOVİD-19) TEDBİRLERİ – 22.03.2020

22 Mart 2020
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»KORONAVİRÜS (KOVİD-19) TEDBİRLERİ – 22.03.2020
KORONAVİRÜS (KOVİD-19) TEDBİRLERİ – 22.03.2020

22.03.2020Koronavirüs (Kovid-19)  salgını ile mücadele kapsamında, İçişleri Bakanlığımızca 81 İl Valiliğine gönderilen genelgeler doğrultusunda İl Umumi  Hıfzıssıhha Meclisimizce aşağıdaki tedbirlerin uygulanması kararları alınmıştır:


1. Askere gidecek olan vatandaşlarımız için toplu olarak askere uğurlama törenlerinin düzenlendiği ve bu durumun ise salgın riskini artıracağı değerlendirildiğinden, bu tür faaliyetler ikinci bir karara kadar durdurulmuştur.


2. Vatandaşlarımızın bir arada bulunmaları ve yapılan işlem sırasında birçok kez fiziksel temasın olması nedeniyle virüsün yayılımını artırarak vatandaşlar açısından riskli olabilecek; berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. işyerlerinin faaliyetleri 21 Mart 2020 Cumartesi günü saat 18.00 itibariyle geçici süreliğine durdurulmuştur. 


3. Salgının yayılmasını engellemek için ilimiz genelinde kurulan açık oto pazarları kapatılmıştır.


4. Sağlık Bakanlığı ile yapılan değerlendirmeler kapsamında salgının yayılması ve vatandaşların  hayatlarını tehdit etmesini engellemek için lokanta, restoran, pastane ve benzeri işyerlerine ilave tedbirlerin alınması gerekli görülmüştür. Bu kapsamda, içkili ve/veya içkisiz tüm lokanta ve restoranlar ile pastane ve benzeri işyerleri, 21 Mart 2020 Cumartesi günü saat 00.00’dan itibaren sadece paket servis, gel-al benzeri şekilde, müşterilerin oturmasına müsaade etmeden hizmet vereceklerdir. Bu nedenle tüm lokanta ve restoranlar ile pastane ve benzeri işyerlerinin oturma alanlarını kaldırmaları sağlanacak, bu alanlara müşteri kabul etmemeleri konusunda gerekli işlemler yapılacaktır. 


5. 21 Mart 2020 Cumartesi günü saat 00.00’dan sonra 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile bağışıklık sistemi düşük ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan kronik rahatsızlıklara sahip vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmaları yasaklanmıştır. Özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın mağdur olmamaları; sağlık başta olmak üzere temel ihtiyaçlarını karşılamak için “65 yaş üstü Vefa Sosyal Destek Grubu” oluşturulması konusunda gerekli çalışma başlatılmıştır. İkametlerinden ayrılmalarına kısıtlama/yasaklama getirilen vatandaşlarımız 112, 155, 156 numaraları üzerinden ihtiyaçlarını bildirebileceklerdir.  

Söz konusu tedbirlerin uygulanmasında herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması için ilgili birim/kurum yetkilileri gerekli koordinasyonu sağlayacaklardır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


 Çankırı Valiliği

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi