Dolar : Alış : 32.4049 / Satış : 32.4632
Euro : Alış : 34.4266 / Satış : 34.4887
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 999 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“KADIN VATANDIR” TEMALI FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

08 Mart 2020
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»“KADIN VATANDIR” TEMALI FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI
“KADIN VATANDIR” TEMALI FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

ÇANKIRI ÜLKÜ OCAKLARI TARAFINDAN “KADIN VATANDIR” TEMALI FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

Çankırı Ülkü Ocakları tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Yunus AVM fuaye alanında “Kadın Vatandır” temalı fotoğraf sergisi açıldı.

Serginin açılışına Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı ESEN ve eşi Betül ESEN, MHP İl yönetimi, MHP İl Kadın Kolları Başkanı Huriye YILMAZ ve yönetimi, Belediye Meclis ve Encümen üyeleri katıldı.

Çankırı Ülkü Ocakları Başkanı M. Alperen ŞAHİN yaptığı açıklamada:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk; “Yeryüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir” veciz sözüyle hepimize ve herkese çok anlamlı mesaj iletmişti. Aynı şekilde kadına verilmesi gereken değeri bu şekilde özetlemişti.

Çünkü kadın annedir, kadın eştir, kadın yuvadır, kadın insandır, ailenin temel direğidir.

Kadın; toplumun aynası, geleceğimizin ümit ateşidir.

Bunların yanında nezakettir, zarafettir, titizliktir, hoşgörünün bizzat kendisidir. Kadın elinin değdiği yerde, kadının olduğu her zeminde fedakarlık vardır, sağduyu ve sabır hâkimdir.

Türk kadını kahramanlıklara imza atan, devlet-i ebed müddet, millet-i ebed müddet anlayışına emek ve güç veren iradedir. Kadınsız insanlık, kadınsız toplum, kadınsız gelecek olmaz, olamaz.

Bizler de bu gerçeklerden hareketle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle “Kadın Vatandır” teması çerçevesinde Tomris Hatun’dan Şerife Bacı’ya; Sabiha Anne’den Fatma Dönmez’e kahraman kadınlarımızı anmak için sergimizi gerçekleştirdik.” dedi.

Çankırı Ülkü Ocakları Başkanı Asena Birimi Başkanı Kübra KAYA da yaptığı konuşmada:

“Tüm dünyada tartışılan kadın kimliği, ülkemizde ırksal, kültürel, etnik, dini,  ve benzeri farklılıkları içerisinde algılanmakta ve bu farklılıkları ile gerek sosyal gerek siyasal hayatımızı zenginleştirmektedir,  Bu zenginlik sadece demokrasimizi güçlendirmemekte aynı zamanda toplumsal ahengimizi de ortaya koymaktadır,  Osmanlıdan günümüze bu çeşitlilik ve kimlik zenginliğini yaşayan ülkemizde kadınlar, erkeklerle birlikte sosyo-kültürel, siyasal tarihimizin inşa ve ihyasında büyük roller üstlenmişlerdir.

Unutulmamalıdır ki,  İstiklal Savaşının Nene Hatun’u, Halide Edip Adıvar’ı, Halime Çavuş’u, bizim kadınlarımızdır. Tarih bu konuda bize şöyle seslenir; Kadının müdahil olmadığı, kafasında yer bulmadığı, hiçbir sosyo-kültürel ve siyasal hareket başarıyı yakalayamaz.

Unutmayın kadın vatandır!” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından Cengiz KOCA tarafından ebediyete intikal eden kadın kahramanlarımızın ruhu için dua okundu.

Türk tarihinden, Milli Mücadele dönemine, şehit öğretmenlerden, 15 Temmuz şehitlerine kahraman kadınlarımızın fotoğraflarının yer aldığı sergi vatandaşlarımızın yoğun ilgisi ve beğenisiyle karşılandı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi