Dolar : Alış : 32.4049 / Satış : 32.4632
Euro : Alış : 34.4266 / Satış : 34.4887
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 999 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İşitme Engelliler İçin Şeffaf Maske

18 Haziran 2020
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»İşitme Engelliler İçin Şeffaf Maske
İşitme Engelliler İçin Şeffaf Maske

ÇAKÜ’den Yine Bir İlk; İşitme Engelliler İçin Şeffaf Maske

Tüm dünya ile birlikte ülkemizin de zor bir dönem yaşadığı COVID-19 sürecinde Çankırı Karatekin Üniversitesi kendi atölyelerinde gönüllü olarak ürettiği özel tasarım maskeler ve yürüttüğü sosyal projelerle topluma öncülük eden birçok faaliyete imza atmıştı. ÇAKÜ yeni bir ilki gerçekleştirerek dudak okuma yöntemiyle iletişimde bulunan işitme engelli bireyler için çocuk ve yetişkin olmak üzere iki boyutta şeffaf maske üretti.

Bilindiği gibi “yeni normal” sürecinde COVID-19 küresel salgınını kontrol altına alabilmek için birçok ülkede vatandaşlara maske takma zorunluluğu getirildi. Ne var ki bu durum dünyada, el işaretlerine eşlik eden dudak hareketleri sayesinde iletişim kuran işitme engelliler için son derece zor bir durum yarattı.

ÇAKÜ, işitme engellilerin yaşadığı bu zorluğu göz önüne alarak daha önce kendi atölyelerinde üreterek dağıttığı yıkanılabilir izole maskelere ek olarak işitme engellilerin dudak hareketlerinin görülebildiği şeffaf maskelerin üretimine başladı. Çankırı’da bulunan öğrenci ve ailelere dağıtılmak üzere ihtiyaç olarak bildirilen 130 maskeyi Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı, İl Millî Eğitim Müdürü Muammer Öztürk’e teslim etti.

Teslim töreninde gazetecilerin sorularını cevaplayan ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, “Şu anda Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Tüm salgın sürecinde olduğu gibi yeni normal hayatta da ÇAKÜ olarak, ülkemizin pandemiye karşı verdiği başarılı mücadeleye destek olmak adına yeni bir ilke daha imza attık ve işitme engelli çocuklarımız için şeffaf maskeler ürettik. Daha önce tamamen kendimizin tasarlayıp ürettiği ve ilimizdeki sağlık kuruluşlarının yanı sıra salgın süresince çalışmak durumunda olan esnaf ve diğer kamu personeline yaklaşık olarak 30.000’in üzerinde dağıttığımız diğer maskeler gibi bu maskelerin projesi, modellemesi ve üretimi tamamen bize aittir. Düşündük ki, maskesiz gezmenin çok sakıncalı olduğu günümüz şartlarında dudak okuma yöntemiyle kendilerini ifade eden işitme engelli çocuklarımız, diğer bireylerin kullandığı normal maskelerle kendilerini anlatamayacak. Bunun için bir fikir üretip hemen hayata geçirdik ve bu şeffaf maskeleri tasarladık. Maskeler tamamen tıbbi ve nano teknolojik malzemelerden sterilize edilerek üretilmiş olup yıkanabilir özelliğe sahiptir. 2 yıl raf ömrüyle çok uzun süre kullanılabilir niteliktedir.

Bu anlamda da ülkenin ve diğer kurumların önüne ışık tutabilecek, başka özel durumlar için de adeta projeksiyon görevi sağlayabilecek bir devrime imza attık. Yenilikçi, vizyonel ve durumdan görev çıkararak sosyal ve bilimsel sorumluluk alan yeni nesil üniversite olma özelliğimizi bir kez daha ortaya koyduk. İslamiyet’te de yol açmak önemlidir. Biz üniversite olarak diğer kurumlara fikir öncülüğü etmek istedik. Böylesine zor bir zamanda toplumun hiçbir ferdi arada kalsın, unutulsun istemeyiz. Önemli olan fikri bulmak ve bunu yaymaktır. Bunu gören pek çok kurum, kuruluş işitme engelliler için bunu yapacak daha sonra başka sorunlar için de seferber olunacak, çözümler üretilecektir. Tüm eğitim-öğretim döneminde olduğu gibi koordinasyon içinde bir paydaş olarak birlikte birçok projeye imza attığımız İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle iletişime geçtik. Onların bize ihtiyaç olarak bildirdiği 130 şeffaf maskeyi kısa süre içerisinde üreterek bugün öğrenci ve ailelerin kullanımına sunmak üzere kendilerine teslim ediyoruz. İhtiyaç olursa yine karşılamaya devam edeceğiz. Bu anlamda da bu işbirliği ve duyarlılıkları için İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk ise yaptığı konuşmada, “Ülke olarak pandemi süresince topyekûn bir seferberlik içerisinde salgınla mücadele etmeye devam ediyoruz. Devletin kurumları olarak bizim de toplumun ihtiyaçlarını karşılama görevimiz var. Eğitim tabi ki çok önemli ama öncelikli olan sağlıktır. Kurum olarak biz de meslek liselerimiz, BİLSEM’ler ve Halk Eğitim Merkezleri vasıtasıyla siperlik ve dezenfektan üreterek bu sürece katkıda bulunmaya çalıştık. Çankırı Karatekin Üniversitesi ise ürettiği maske ve siperliklerin yanı sıra toplumsal bilinci artırmak için yaptığı yayınlar ve bilgilendirmeler ile bu sürece büyük destek verdi. Bugün de bir ilki daha gerçekleştirip işitme engelli öğrencilerimiz için şeffaf maske üreterek bunları bize teslim ettiler. Ben hem süreç boyunca yaptıkları başarılı çalışmalar hem de kurum olarak bize sağladıkları katkılar ve işbirliği için Sayın Rektörümüzün şahsında tüm üniversite çalışanlarına teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından üretilen şeffaf maskeler temsili olarak işitme engelli iki öğrenci ve ailelerine, diğer maskeler ise öğrenciler ve ailelerine dağıtılmak üzere Rektör Ayrancı tarafından İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk’e teslim edildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi