Dolar : Alış : 30.8388 / Satış : 30.8944
Euro : Alış : 33.2640 / Satış : 33.3239
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 998 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İSA BÖLÜKBAŞI ÇANKIRI TÜRKAV 3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK YÜRÜYÜŞÜ VE HIDIRELLEZ BAYRAMI ETKİNLİĞİ

06 Mayıs 2019
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»İSA BÖLÜKBAŞI ÇANKIRI TÜRKAV 3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK YÜRÜYÜŞÜ VE HIDIRELLEZ BAYRAMI ETKİNLİĞİ
İSA BÖLÜKBAŞI ÇANKIRI TÜRKAV 3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK YÜRÜYÜŞÜ VE HIDIRELLEZ BAYRAMI ETKİNLİĞİ

TÜRKAV Çankırı İl Başkanlığı Sekizincisini düzenlediği Geleneksel “Türk Milliyetçileri 3 Mayıs Türkçülük Yürüyüşü ve Hıdırellez Bayramında Buluşuyor” etkinliği Alpsarı Gölet’i Piknik alanında gerçekleştirdi. Piknik alanına gelmeden başlayan Yürüyüş yaklaşık bir km bayraklar ve marşlarla yapıldı.

Etkinlik alanında bir konuşma yapan TÜRKAV İl Başkanı İsa Bölükbaşı şunları söyledi: Sayın Misafirler, Saygıdeğer Hanımefendiler, Beyefendiler, Sevgili Gençler, Kıymetli Basın Mensupları

TÜRKAV olarak her yıl düzenleyerek Geleneksel hale getirdiğimiz ve bu yıl Sekizincisini düzenlediğimiz “Türk Milliyetçileri Üç Mayıs Türkçülük Yürüyüşü ve Hıdırellez Bayramında Buluşuyor” etkinliğimize hoş geldiniz.

Yarın başlayacak olan Ramazan-ışerifin vatanımıza, insanlığa Tüm Türk İslam alemine hayırlar getirmesini Cenabı Allahtan niyaz ediyorum.

Geçen gün bölücü vatan hainleri Çankırılı Türkmen evladını Yalçın Koca’yı Türkmenelinde şehit etmişlerdir. Yine dün Hakkâri’de ve Suriye’de PKK/YPG’li teröristlerin hain saldırısı sonucu askerlerimiz şehit olmuştur.  Şehitlerimize Cenabı Allahtan Rahmet yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun.Türkiye üzerinde Anadolu coğrafyası üzerinde kimin ne emelleri, hayalleri varsa vatan sevdalısı Türk Milliyetçileri olduğu sürece Cenabı Allah’ın izniyle bu hayalleri emelleri boşunadır.

Saygı değer misafirler, TÜRKAV olarak düzenlediğimiz Türk Milliyetçileri 3 Mayıs Türkçülük Yürüyüşü ve Hıdırellez Bayramında buluşuyor etkinliğinde daha yine bir araya geldik. Adını Hızır ve İlyas kelimelerinin halk arasındaki telaffuzundan aldığı bilinen Hıdırellez bayramı kış ayının sona erdiğinin doğanın bolluk ve bereketini yeryüzüne cömertçe sunduğu gündür.Tasavvuf çevrelerinin bir veli olarak kabul ettiği gibi, peygamber olduğu da düşünülen Hızır aleyhisselam ile Peygamber olduğu konusunda genel kabul gören İlyas aleyhisselamın bu günlerde buluşmuşlar ve buluşmaya giderken geçtikleri kuraklıktan çölleşen yerler yeşermiş, ırmaklar coşmuş o bölgeye bolluk ve bereket gelmiştir. Özellikle Hızır aleyhisselam ile İlyas aleyhisselamın su kenarında veya kırlarda, buluştukları düşünülerek kutlamalar da genellikle buralarda ağaçlık alanlarda bir bayram havasında yapılır, türbelerde dualar okunur.

Birlik, beraberlik ve kardeşliğin sembolü olan Hıdrellez, insan sevgisi ve saygısını merkeze aldığı kadar doğa, çevre sevgisini de ifade eder.

Anadolu’da, halkın Hızır ve İlyas Peygamberlerin 6 Mayıs gününde insanların arasında dolaştığına inandığından dolayı insanlarımız bu bayramı doğada coşku ile kutlamaktadırlar. Bu bayramın özelliklerinden bir tanesi doğaya ve yeşile önem verilmesidir. Doğa ve yeşilin başlangıcı, baharın başlangıcı olarak bilinmektedir.

Hıdırellez kültürel mirasın en önemli günlerinden biridir. Halkımız arasında kış mevsiminin sona erip yaz mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilen Hıdrellez, bugün Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Kültürel mirasımızın en önemli günlerinden olan Hıdrellezi bugün hep beraber kutluyoruz. Anadolu’da yaşayan bizlerin en büyük görevlerinden biri de kültürümüze sahip çıkmak, Türk dünyasına, gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak olacaktır.Hıdırellez de nesilden nesle aktarılan en önemli kültürel miraslardan birisidir. Geleneklerine bağlı olarak yaşayan milletimiz, nesilden nesile aktararak bugünlere ulaştırdığı önemli bir kültürel mirastır.

Halk arasında genellikle yaygın olan ise kul daralmayınca Hızır yetişmez deyimidir.Hızır, özellikle baharda insanlar arasında dolaşarak zor durumda olanlara yardım eden, bolluk bereket ve sağlık dağıtan, Allah katında ermiş bir ulu ya da peygamberdir.Hızır insanlara yardım eder, hastalıklara şifa dağıtır, dertli kişilerin dermanı olur. Bitkilerin ve ağaçların yeşermesini, çiçeklerin açmasını doğanın canlanmasını sağlar. Zor durumdaki insanlara yardım eder ve onların beklentilerini karşılar.

Geçmişe dönüp baktığımızda Hızır gibi Türk Milleti daima haklının yanında olmuş, zalimin karşısına dikilmiş, mazlumların ümidi adeta kurtarıcısı olmuştur. Himayeleri altındaki milletler refah içinde yaşam sürmüşlerdir.

Bu vatanın sınırlarını kanları ile çizen, döktükleri kanın rengini al bayrağımıza veren ecdadımızın evlatlarıyız. Bu vatan bizim, bu bayrak bizim. Türklüğü var eden milli mukaddesatımıza karşı, onlarca yıldır, hız kesmeden sürdürülen kahpe saldırılara karşı göğüslerini siper eden isimsiz Türk Yiğitlerini şehitlerini gazilerini saygıyla selamlıyor ve manevi huzurlarında saygıyla eğiliyorum.

Türkçe düşünenler, Türkçe konuşanlar, sevdaları, rüyaları, duaları Türkçe olanlar. Türkülüğüyok etme hareketine dur deme açık yürekliliğini gösteren Başbuğ Alparslan Türkeş, Nihal Atsız ve dava arkadaşları mahkeme ve hapislere düşürülmüş Irkçı-Turancı davasına dönüştürülerek onların şahsında Türkçülük yargılanmıştır. 3 Mayıs 1944’te Ankara sokakları, daha önce hiç şahit olmadığı Milliyetçi refleksin gösterilmesine sahne olmuş, Türkçü Gençler, fikir büyüklerini yalnız bırakmamıştır. Yüzlerce Türkçü genç, Hükümetin talimatıyla tutuklanarak çeşitli işkencelere maruz bırakılmıştır. Tutuklananlar arasında önemli Türkçü aydın veaskerler de vardır.

Necdet Sancar, Remzi Oğuz Arık, Reha Oğuz Türkkan, Fethi Tevetoğlu ve Alparslan Türkeş gibi nice vatan evladı 1949’a kadar sürecek işkence, tahkikat ve esarete tabii tutuldular.

Tabutluklarda hapsedilip kelpetenle tırnakları sökülmüştür. Fakat 3 Mayıs hareketi Türk Gençliğinin yüreğinde taşıdığı Türklük ateşini söndürmemiş aksine daha da parlatmıştır. 

3 Mayıs Milli şuurun ayaklanmasıdır. Bizim için 3 Mayıs Türk Milletine ve Türk Devletine meydan okuyanlara karşı Yeter söz Türk’ündür diye haykırmaktır. Bizim için 3 Mayıs: Türk olmanın verdiği büyük sorumluluğun gereği olarak tarihi görevimize sımsıkı sarılmaktır. Bizim için 3 Mayıs: Türk Birliğine ve Turana giden yoldur.

Türk Milliyetçileri, mağdur olmuşlar, sıkıntıya düşmüşler, ama hiçbir zaman mağlûp olmamışlardır. Türk Milliyetçileri zaman zaman horlanmışlar, suçlanmışlar, baskıya maruz kalmışlar, Tabutluklarda, Mamak zindanlarında, Taş medreselerde, İdam sehpalarında çile çekip can vermişler ama Türkiye ve Türklük sevdasından asla vazgeçmemişlerdir.

3 Mayıs’ta ortaya konan milli duyarlılık ve direniş, yeniden milli şahlanış açısından güçlü bir ilham kaynağı olmuştur. Çünkü 3 Mayıs’ı kavramak, Türk’ün çilesi başta olmak üzere, Türk tarihini ve Türk Dünyasını doğru anlamaktır. 3 Mayıs’ı anlamak, geçmişten ders alıp Türk Milleti’nin onurlu geleceğini inşa etmek için daha çok çalışmanın önemini kavramak demektir.

Türklüğe ve Türkçülüğe karşı yürütülen sistematik sindirme ve yok etme eylemleri de aynı mantıkla yapılmakta Türklüğe karşı sürdürülen düşmanca zihniyet ve tavır, dün de, bu günde aynıdır. Değişen tek şey aktör, figüran ve piyonlarıdır.

Türk Milliyetçilerinin nihai hedefi her zaman Türklük için, Türk tarafından, Türk’e göre olan Türk Birliği olmuştur. Türk milliyetçilerinin mücadele tarihine altın harflerle yazılan bu anlamlı günü kutluyor, Başbuğ Alparslan Türkeş başta olmak üzere zorlu bir dönemde adını tarihe yazdıran bütün dava büyüklerimizi, gazilerimizi, şehitlerimizi rahmet minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şâd, mekânları cennet olsun

Ve unutmayınız ki:

Yüzde yüz Türk olduğunuz gün cihan sizin olacaktır!

Ne mutlu Türküm Diyene dedi

Daha sonra katılımcılara açık büfe kahvaltı ikram edilip, sohbetler edildi. Etkinliğe Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, MHP İl Başkanı Hasan Çakır, MHP Kadın Kolları Başkanı Huriye Yılmaz, Ülkü Ocakları Başkan Vekili Ali Karataş, Korgun Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Kozan, MHP Milletvekili Adayı Pelin Yılık, MHP Korgun İlçe Başkanı ve çok sayıda Çankırı Türk Milliyetçisi katıldı. Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen ve TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı piknik alanındaki bütün piknikçileri tek tek gezeler iyi günler dileklerinde bulundular. Çiçeği burnunda Belediye Başkanı Esen her yerde olduğunu her zaman vatandaşlarla iç içe olduğunu ortak akılı kullandığını gösterdi. Kahvaltının ardından aileler Çankırı’mızın nezih piknik yerlerinden olan Alpsarı Gölet’inde ramazan öncesi bireysel olarak piknik yaparak TÜRKAV sayesinde güzel bir geçirmiş oldular.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi