Dolar : Alış : 32.4049 / Satış : 32.4632
Euro : Alış : 34.4266 / Satış : 34.4887
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 999 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İmaret Ruhu ÇAKÜ İle Yeniden Canlanıyor

10 Haziran 2020
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»İmaret Ruhu ÇAKÜ İle Yeniden Canlanıyor
İmaret Ruhu ÇAKÜ İle Yeniden Canlanıyor

1386 yılında inşa edilen, Çankırı tarihinin en önemli yapı taşlarından olan ve asli görevini ifa etmek üzere Çankırı Karatekin Üniversitesi’ne devredilen İmaret Medresesi’nde, imaret ruhunu tekrar hayata geçirmek için öğrenciler, esnaf ve vatandaşlara çorba ikramında bulunuldu.

Medreseyi devraldıktan sonra Uluslararası İlişkiler Ofisi ile bazı ders programları ve enstitü sınıflarını buraya taşıyan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, böylelikle Çankırı’nın en özel alanlarından biri olan İmaret Caddesi’nin tekrar eski canlı, cazibeli günlerine dönmesini istediklerini, bu konuda çalışmalara başladıklarını söyledi.

Rektör Ayrancı, 10 Haziran Çarşamba günü sabahı ilk olarak çevrede esnafı iş yerlerinde ziyaret ederek sabah çorbası içmek için Medreseye davet etti. Medrese avlusunda öğrenciler, esnaf ve vatandaşlar hep birlikte ikram edilen çorbayı içerek arkasından da dualarını ettiler.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, “Bildiğiniz gibi yaklaşık iki yıl önce burası bize tahsis edildi. Burası Fatih Sultan Mehmet Han’ın halasının ve başka büyük zatların mezarının bulunduğu, tarihî ve dinî bakımdan çok önemli bir yer. Çankırılıların İmaret dendiği zaman gözlerinin yaşardığını gördüm. O nedenle yaşadığımız tüm zorluklara rağmen burayı eskiden olduğu gibi ihya etmek, medeniyet, kültür ve ticaretin merkezi haline getirmek için üniversite olarak destek vermeye karar verdik.

Burada dil merkezi sınıflarımız, Uluslararası İlişkiler Ofisimiz, Erasmus Ofisimiz var. Bunun dışında bazı yan branşlar da burada bulunacak. Dolayısıyla burası günde 1500-2500 kişinin gelip geçeceği, çay, çorba içeceği, yemek yiyeceği, bilgi ve ders alacağı bir merkez haline gelecek. Yani bu güzel doku yeniden canlanacak. İnşallah hayırlı bir iş olacak. Bunu bir maksatla yapıyoruz elbette. Eski Çankırı’yı hatırlamak, kültürünü yaşatmak, ticaretini zenginleştirmek istiyoruz. Eskiden olduğu gibi, biz, burada haftada en az bir gün olmak üzere, kaynağımız olduğunca öğrencilerimize, esnafımıza ve yoldan gelip-geçenlere çorba ikram edeceğiz. Aynı zamanda bize gelen öğrencilere Çankırı’nın millî ve manevi değerlerini öğretmek, anlatmak, ne kadar büyük bir kültürün burada yaşadığını göstermek, onlarla birlikte bu manevi havayı yaşamak maksadıyla bu çalışmayı yapıyoruz. Son verilere göre Üniversitemize 64 ülkeden 3 bin kişi başvurdu. Bunların hepsi ülkelerine döndüklerinde buradaki millî ve manevi değerlerin yüceliğinden, kendilerine gösterilen misafirperverlikten bahsedecekler ve bizlerin gönüllü elçisi olacaklar. Yani biz 64 ülkede şehrimizi, kültürümüzü, insanımızı tanıtmış olacağız.” dedi.

İmaret esnafı ve vatandaşlar bu uygulamadan dolayı çok mutlu olduklarını ifade ederek, “Sayın Rektörümüze çok teşekkür ediyoruz. Özellikle zor zamanlardan geçtiğimiz şu günlerde, Medreseyi üniversitemizin devralmasından ve öğrenci hareketliliğinin başlamasından sonra, caddemiz biraz daha hareketlendi. Yeni dönemde buranın tamamen faaliyete geçmesiyle caddemizin daha da canlanacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte yeni iş yerleri de açılacak ve İmaret eski günlerine kavuşacaktır. Bugün de çorba ikram edilmesi ve Sayın Rektörümüzün ziyareti bizleri çok mutlu etmiştir. Kendisine ve diğer yetkililere teşekkür ediyoruz.” dediler.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi