Dolar : Alış : 30.8388 / Satış : 30.8944
Euro : Alış : 33.2640 / Satış : 33.3239
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 998 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İlimizde Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

29 Ekim 2018
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»İlimizde Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
İlimizde Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yıldönümü Çankırı’da coşkuyla kutlandı.

Milli İrade Meydanı’nda gerçekleştirilen Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında ilk olarak Valimiz Hamdi Bilge AKTAŞ, Valilik makamında tebrikleri kabul etti. Tebriklerin kabulünden sonra etkinliklere Milli İrade Meydanı’nda devam edildi. Etkinliklerde ilk olarak Valimiz Hamdi Bilge AKTAŞ, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet KURUMAHMUT ile Belediye Başkanı Hüseyin BOZ halkın bayramını kutladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra başlayan programda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın mesajı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Valimiz Hamdi Bilge AKTAŞ, milletimiz için büyük bir anlam ve önemi olan bir bayramı kutlamak için bu alana toplandıklarını ifade ederek, “Cumhuriyet Bayramımız bizlere ve tüm milletimize kutlu olsun. Cumhuriyet kolay kazanılmadı. Bundan 95 sene evvel ilan edildi ve bu ilanı hazırlayan süreç yani kurtuluş mücadelemiz 12 yıl kadar sürdü. Yokluklar ve mahrumiyetler içerisinde aziz milletimizin büyük bir kararlılık ve cesur duruşuyla bu zafer kazanıldıktan sonra ülkemiz nüfusunun aktif olan büyük bir kısmını bu milli mücadele sonunda kaybettik. Zaten ekonomik olarak sıkıntılar varken savaşın getirdiği büyük bir yokluk durumundayken bu millet için en iyi olacak olan yönetim biçimini seçmek gerekiyordu. Bir yol ayrımına gelinmişti. Büyük önder Atatürk, o gün için çok da yaygın olmayan bir yönetim biçimini bu millet için seçti ve uygulamaya koydu. O günden bu güne kadar da bu dünyanın en güzel bölgesinde yer alan güzel vatanı korumak, bu yönetimi korumak için büyük mücadeleler verildi. Bu güne kadar canımız pahasına koruduğumuz, yüceltip yeşerttiğimiz Cumhuriyetimizi bundan sonra da hep birlikte kararlılıkla, sonsuza kadar gerekirse kanımızı ve canımızı da vererek koruyup geliştireceğiz. Bu duygular içerisinde hepimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyor, bu süreçte emeği geçen başta büyük önder Atatürk ve silah arkadaşlarını, rahmete kavuşmuş gazilerimizi rahmetle anıyorum. Hayatta olan Gazilerimizi şükranla anıyorum.” Şeklinde konuştu.

Vali AKTAŞ’ın konuşmasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. Daha sonra Çankırı Karatekin Üniversitesi Halk Oyunları ekibinin gösterisi yapılarak Çankırı’nın kültürel değerlerinden olan Yâran gösterisi, Oğuz Boyları Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği Yaran Ekibi tarafından sahnelendi. Gösterilerden sonra 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen çeşitli spor dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.

Kutlamalar sonunda öğrenciler, esnaflar ve Mehmetçiklerimizin tören geçişi yapıldı. Tören geçişinden sonra kutlamalar sona erdi.

Kutlamalara Valimiz Hamdi Bilge AKTAŞ, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet KURUMAHMUT, Belediye Başkanı Hüseyin BOZ, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa ÇAKMAK, Karatekin Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Muhammed Nuri ÖNER, Çankırı Barosu Başkanı Av. Erkan KÖROĞLU, Vali Yardımcıları Zeki KARACA ve Akın KARAGÖZ, İl Emniyet Müdürü Sadettin AKSOY, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır AYÇİÇEK, İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi ŞEKER, daire müdürleri, STK temsilcileri, öğrencilerin ve yüzlerce vatandaş katıldı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi