Dolar : Alış : 32.4049 / Satış : 32.4632
Euro : Alış : 34.4266 / Satış : 34.4887
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 999 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İlimizde Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

30 Ekim 2019
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»İlimizde Cumhuriyet Bayramı Coşkusu
İlimizde Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. Yıldönümü Çankırı’da coşkuyla kutlandı.


Milli İrade Meydanı’nda gerçekleştirilen Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında ilk olarak Valimiz Hamdi Bilge AKTAŞ, Valilik makamında tebrikleri kabul etti. Tebriklerin kabulü ve Cumhuriyet Bayramı Kabul töreninden sonra etkinliklere Milli İrade Meydanı’nda devam edildi. Etkinliklerde ilk olarak Valimiz Hamdi Bilge AKTAŞ, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan TUNÇ ile Belediye Başkanı İsmail Hakkı ESEN halkın bayramını kutladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra başlayan program Valimiz AKTAŞ’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti.


Valimiz Hamdi Bilge AKTAŞ, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün; “Türk Milletinin karakterine ve geleneklerine en uygun yönetim, Cumhuriyet yönetimidir.” diyerek ilan ettiği Cumhuriyetin kuruluşunun, 96. yıldönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu bugün bir kez daha yaşadıklarını ifade ederek, “Meşakkatli bir kurtuluş sürecinden, yokluklar içerisindeki aziz milletimizin kararlı ve cesur duruşu sayesinde zaferle çıkılmıştır. Esaret altında yaşamayı kabullenmeyen Türk halkının, Kurtuluş Savaşı’nı zaferle sonuçlandırması, çok önemli bir dönüm noktası olmuştur. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde, büyük fedakârlıklarla yürütülen bağımsızlık mücadelemizin sonunda, milletin iradesini temsil eden Cumhuriyet yönetimine geçilmiştir. Böylece milletin kendi geleceğini bizzat kendisinin belirlediği bir yönetim şekli benimsenmiştir. Egemenlik, kayıtsız şartsız milletin olmuştur! Milletimiz 29 Ekim 1923 ‘te ilan edilen Cumhuriyet ile birlikte, bağımsızlık anlayışından ve kendi kültüründen taviz vermeden, modern dünyanın insanlığa sunduğu imkânlardan, azami derecede yararlanma yolunda büyük bir hızla ilerlemiştir. Geçen 96 yılda, Cumhuriyetimizin değerleri, necip milletimiz tarafından derinlemesine sahiplenilmiştir. Bugün ülkemiz, ilerleyen demokrasisi, gelişen ekonomisi, güçlü ordusu, çalışkan ve müteşebbis insan kaynağı ile dünyada saygın bir konum kazanmıştır. Bu duygu ve düşüncelerle; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor; Aziz Türk Milletinin ve Çankırılı hemşerilerimin Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum” ifadelerini kullandı.


Vali AKTAŞ’ın konuşmasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. Daha sonra Çankırı Karatekin Üniversitesi Halk Oyunları ekibinin gösterisi yapılarak Çankırı’nın kültürel değerlerinden olan Yâran gösterisi, Ahi Yaran Derneği Yaran Ekibi tarafından sahnelendi. Gösterilerden sonra 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen çeşitli spor dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.


Kutlamalar sonunda öğrenciler, esnaflar ve Mehmetçiklerimizin tören geçişi yapıldı. Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında akşam Kucaklama taşı mevkiinden Atatürk Anıtı’na kadar düzenlenen fener alayı gerçekleştirildikten sonra kutlamalar sona erdi.


Kutlamalara Valimiz Hamdi Bilge AKTAŞ, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan TUNÇ, Belediye Başkanı İsmail Hakkı ESEN, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa ÇAKMAK, Karatekin Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Muhammed Nuri ÖNER, Çankırı Barosu Başkanı Av. Erkan KÖROĞLU, Vali Yardımcıları Abdullah ASLANER ve Şahin BAYHAN, Vali Yardımcısı Vekili Akın KARAGÖZ,  İl Emniyet Müdürü Sadettin AKSOY, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır AYÇİÇEK, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa ÇIBIK, daire müdürleri, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Av. Abdulkadir ÇELİK, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı İlhan TEKİN, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Hasan ÇAKIR, İYİ Parti İl Başkanı Muhittin Bora KANAT, öğrenciler ve yüzlerce vatandaş katıldı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi