Dolar : Alış : 32.4049 / Satış : 32.4632
Euro : Alış : 34.4266 / Satış : 34.4887
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 999 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İL MÜFTÜMÜZ BÜRHAN KELEŞ’in KADİR GECESİ MESAJI

31 Mayıs 2019
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»İL MÜFTÜMÜZ BÜRHAN KELEŞ’in KADİR GECESİ MESAJI
İL MÜFTÜMÜZ BÜRHAN KELEŞ’in KADİR GECESİ MESAJI

KADİR GECESİ

Rahmet, bereket ayının son günlerine yaklaşırken, hasretle beklenen değerli bir geceyi idrak etmek üzereyiz. 31 Mayıs 2019 Cuma gününü cumartesiye bağlayan bu gece, Ramazan ayının 27.  gecesi, bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesidir. “Kadir”, hüküm, şeref, güç, yücelik, kaza, takdir, şeref gibi anlamlara gelmektedir. Kadir Gecesi, hakkında müstakil bir sure inen, Kur’an’ın inmesiyle şereflenen, kıymetli bir gecedir. Kur’an-ı Kerim’in 97. suresi, Kadir suresidir. Bu surede Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor:

1- Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik.

2- Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin!

3- Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

4- Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner.

5- O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. (Kadir, 97/1-5)

Kadir gecesi, içerinde Kadir gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlıdır. Kadir gecesi, ümmeti Muhammed’e verilmiş çok değerli bir zaman dilimidir. Kadir gecesi, kıymeti bilindiğinde, değerlendirildiğinde bir ömre bedeldir. Bir esenlik, rahmet ve af gecesi olan Kadir gecesi, bizim için bir hatırlamadır.  Unuttuğumuz, ihmal ettiğimiz değerlerin farkına varmamız için verilen bir fırsattır. Kadir gecesi, kalbi saran dünyevileşme ve diğer hastalıklardan kurtulma; ailemizle, toplumla, Rabbimizle olan bağımızı kuvvetlendirme gecesidir.

 Peygamber Efendimiz (s.a.s.) “Kim inanarak ve mükâfatını Allah’tan bekleyerek Kadir gecesini ihyâ ederse geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, Fadlu Leyleti’l-Ḳadr, 1) müjdesini vermiştir. Kadir gecesini değerlendirmek, ihya edebilmek için:

Hayat rehberimiz olan Kur’an-ı Kerim’in indiği bu gecede, Kur’an’ı Kerim’i hayatımızın merkezine alarak, Rabbimizin Kelamı ile olan münasebetimizi yeniden gözden geçirelim. Kur’an’ın indiği bu gecede, Kur’an ile buluşalım.  Rabbimizin ayetlerini okuyup anlamaya, tefekkür etmeye gayret edelim. Kur’an’ın ahlakı ile ahlakımızı süsleyelim.

Meleklerin ve Cebrail’in indiği bu rahmet gecesinde, günahlarımızdan tevbe ederek, Rabbimizin rahmetine sığınalım. Yaratılış ve dünyaya gönderiliş gayemizi düşünelim. Nefis muhasebesi yapalım. Rahmet kapılarının, semanın kapılarının, cennet kapılarının açıldığı, sabaha kadar bir esenlik olan bu gecede dua edelim. Hz. Aişe (ra.) Peygamber Efendimize (s.a.s.) Kadir gecesini bilirsem nasıl dua edeyim diye sorduğunda, Peygamber Efendimiz (s.a.s.) şu duayı öğretmiştir: “Allah’ım! Sen affedicisin, Kerimsin, affetmeyi seversin, bizi de affeyle” (Tirmizi, Deavat, 85) Kadir gecesi, günahların affedildiği mağfiret gecesidir.

 Kadir gecesine has bir namaz olmamakla birlikte miracımız ve münacatımız olan namaz ile gecemizi ihya edebiliriz.

Kadir gecesinin, başta şehrimiz ve ülkemiz olmak üzere bütün İslâm alemi için hayırlara vesile olmasını; Kadir gecesinin feyz ve bereketinden hepimizin hissedar olmasını; dua ve niyazlarımızın kabul edilmesini, Ramazan Bayramına sağlık, afiyet içerisinde ulaşabilmeyi Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.

Bürhan KELEŞ
İl Müftüsü

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi