Dolar : Alış : 31.1201 / Satış : 31.1761
Euro : Alış : 33.6543 / Satış : 33.7149
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 998 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Esen’den İçme Suyu İçin Acil Eylem Planı

24 Nisan 2019
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»Esen’den İçme Suyu İçin Acil Eylem Planı
Esen’den İçme Suyu İçin Acil Eylem Planı

Başkan Esen, “İçme suyundan meydana gelen arızalar en aza indirilecek, kayıp ve kaçaklar minimize edilecek ve su yönetimimiz etkili bir şekilde gerçekleştirilecek. %57 kayıp kaçak oranımızı beş yıllık süreçte %30’ların altına indirmeyi hedefliyoruz. ” dedi.  

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, içme suyunun vatandaşlara sağlıklı ve kaliteli bir şekilde ulaşmasını sağlamak için “Acil Eylem Planı” hazırladıklarını açıkladı. Su ve kanalizasyon Müdürlüğünce hazırlanan Acil Eylem Planı kapsamında; içme suyu hatlarının problemli olan kısımlarının (asbest borularının) onarılması, mevcut hatların sürdürülebilirliğinin sağlanması, ihtiyaç duyulan noktalardan yenileme ve deplase imalatlarının yapılması ile içme suyu hattının tamamının yeniden projelendirilmesi konuları yer alıyor.  ÇASKİ Müdürlüğü tarafından özellikle asbest borulardaki tespit edilen kaçaklar, ivedilikle onarılacak. Alt ve üst kademe ana isale hatlarında bulunan kaçakların tamirinde ise halkımıza öncesinde duyurularak belirli aralıklarla su kesintileri yapılacağı da bildirildi. Başkan Esen, Çankırı halkından gerekli anlayış ve sabrı beklediklerini söyleyerek “Sabrın sonunda Allah’ın izni ile sağlıklı ve kesintisiz akan bir içme suyuna kavuşacağız.” ifadelerine yer verdi.

Acil Eylem Planından ana başlıklar şöyle:

Kayıp ve Kaçaklar Tespit Edilecek

Çankırı Belediyesi kayıp ve kaçaklar için de önlemler alacak. İçme suyundaki kayıpların belirlenmesi için öncelikle Belediye tesisleri, park ve bahçeler ile ilimizdeki ibadethanelere su sayaçları takılarak ücretlendirilmeksizin sadece tüketim miktarları tespit edilecek. Su deposu giriş ve çıkışlarına debimetreler takılarak içme suyu depolarındaki olası kaçaklar tespit edilecek.  Şebeke kaçaklarının belirlenmesi için de özel bir ekip oluşturularak içme suyu hatları akustik dinleme yöntemi ile takip edilecek. Yine kaçak su hatlarının tespiti ve önlenmesi amacı ile ayrı bir ekip oluşturularak arazi çalışması da bu ekip tarafından yürütülecek.

Su Depoların Bakımı Tamamlanacak

Çankırı’ya içme suyu sağlayan Kalealtı ve Arpaçukuru su depolarının yalıtımı tamamlanarak çevre düzeni sağlanacak. İhtiyaç duyulan TOKİ Tuzlu Bağları Mevkiinde 2 bin tonluk yeni su deposu imal edilecek.

Bilinçsiz Su Kullanımı Önlenecek

İklimsel faktörler, su kaynaklarının kirlenmesi ve azalması gibi sebeplerden dolayı su fakiri ülkeler arasına girmek üzere olan ülkemizin su kaynaklarının bilinçsiz kullanımının önüne geçilebilmesi için gerekli görseller ile yerel ve ulusal medya çalışmaları aracılığı ile vatandaşlar bilinçlendirilecek.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi