Dolar : Alış : 32.4049 / Satış : 32.4632
Euro : Alış : 34.4266 / Satış : 34.4887
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 999 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çırak Öğrenciler Avrupa Stajını Tamamlayarak Yurda Döndü

06 Nisan 2019
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»Çırak Öğrenciler Avrupa Stajını Tamamlayarak Yurda Döndü
Çırak Öğrenciler Avrupa Stajını Tamamlayarak Yurda Döndü

İlimiz Gürhan Titrek Mesleki Eğitim Merkezi Türkiye Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen ErasmusProgramı kapsamında “Çevreci Otomobiller” isimli projesi kabul edilmiş olup bu proje gereği 17 Mart-30 Mart tarihleri arasında 7 çırak öğrenci ve 1 refakatçi öğretmenin eşliğinde Romanya’nın başkenti Bükreş’te stajlarını tamamlayarak yurda döndüler.

Gürhan Titrek Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Özdemir ŞENTÜRK, “2017 yılında  “Oto Trimcilikte Uzman Eller” projesi kapsamında 10 öğrencimiz Çekya’ da staj gördü, yine 2018 yılında “Avrupa’da Aktif Enerji verimliliği “ projesi ile 7 öğrencimiz İsveç’te, 3 öğretmenimiz de İspanya’da  eğitim aldı. Son olarak  “ Çevreci Otomobiller” projesi ile 7 öğrencimiz Romanya’da staj gördüler. Yaptığımız ve AB Ulusal Ajans tarafından kabul edilen bu projeler sayesinde sanayimizin temel taşı olan çırak öğrencilerimizin mesleklerindeki gelişmeleri görme,proje ile ilgili yerlerde staj imkânının yanısıra bu ülkelerdeki tarihi ve turistik yerleri görme fırsatı yakalamışlardır. Ülkemizin ihtiyacı olan mesleki eğitimde kalifiye ara insan gücünü yetiştirmeyi amaçlayan Merkezimiz önümüzdeki yıllardada bu çalışmalarını artırarak sürdürecektir.” dedi.

Mesleki Eğitim Merkezi faaliyetleri hakkında da açıklamalarda bulunan Merkez Müdürü Özdemir ŞENTÜRK, Mesleki Eğitim Merkezlerinin zorunlu eğitim kapsamına alındığını, Ortaokulu bitiren herkesin Mesleki Eğitim Merkezine çırak öğrenci olarak kayıt olabileceğini belirtti.  Özdemir ŞENTÜRK,”Kayıt olan öğrencilerimiz meslek seçip meslekleri ile ilgili bir işyerine sözleşme yaparak yerleştirilmektedir. Haftanın 4/5 günü işletmede, 1/2 günü ise Merkezimizde teorik eğitim alarak 3 yılın sonunda kalfalık belgesi, 4.  yılın sonunda ise ustalık belgesi sahibi olurlar. Bu eğitim boyunca aylık en az asgari ücretin üçte biri kadar ücret alırlar. Ayrıca iş kazaları ve sağlık sigorta primleri merkezimiz tarafından yapılmaktadır. Çırak öğrenciler diğer öğrencilerin tüm haklarına sahiptir. Toplam 4 yıllık eğitimin sonunda fark derslerini açık öğretim yolu ile vererek isterseler lise mezunu olabilirler. Eğitim sonundaalacakları ustalık belgesi ile kendi işyerlerini açabilir veya usta unvanı ile çalışabilirler. Ayrıca meslek elemanı alımı yapan birçok kamu kurumu ustalık belgesi olması şartını koymaktadır.Ortaokulu bitirmiş meslek edinmek isteyen ve gelecekte işsizlik gibi bir sorun yaşamak istemeyen bütün gençlerimizi merkezimize bekliyoruz.  Kayıtlarımız yıl boyu devam etmektedir.” dedi.

Projede emeği geçen bütün paydaşlarımıza teşekkür ederiz.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi