Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 990 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ÇARDAKLI İMAM HATİP ORTAOKULU TÜBİTAK SERGİSİ AÇILDI

03 Nisan 2019
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»ÇARDAKLI İMAM HATİP ORTAOKULU TÜBİTAK SERGİSİ AÇILDI
ÇARDAKLI İMAM HATİP ORTAOKULU TÜBİTAK SERGİSİ AÇILDI

TÜBİTAK 4006

İCAT ÇIKARIYORUZ

 

Çardaklı İmam Hatip Ortaokulu tarafından hazırlanan, Seyfi İŞGÜZAR tarafından yürütücülüğü yapılan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Atkaracalar’da gerçekleştirildi. 5 araştırma, 3 inceleme ve 2 tasarım projesi 24 öğrenci tarafından 4 danışman öğretmen rehberliğinde hazırlanarak sergilendi. Sergi açılışı İlçe Kaymakamı Sayın Musa Kazım ÇELİK, Çardaklı Belediye Başkanı Sayın Osman YILMAZ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Eşref İÇLİ, Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE ekibi, kurum amirleri, okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

FARKLI MADDELERİN SU TUTUCULUĞU

Proje 2 danışman öğretmen rehberliğinde öğrencilerimiz Nurullah ESKİKÖY ve Ömer ÖZTÜRK tarafından gerçekleştirildi. Öğrenciler giderek artan su erozyonu için ne yapacaklarını düşündüler ve ortaya uygulanması açısından kolay; sonuçları açısından ise çok faydalı proje ortaya çıktı. Öğrenciler atık olarak nitelendirilen odun talaşı; ceviz, yer fıstığı ve meşe palamudu kabuklarını deneylerinde kullanmak üzere seçtiler. Aynı miktar suya bu dört maddeden aynı miktar koydular ve aynı süre sonucunda maddeleri sudan süzerek aldılar. Sonuçta odun talaşı en çok su tutan madde oldu. Bu maddeyi su erozyonunun çok olduğu yerlere yerleştirirlerse erozyonu önleyebilecekleri fikrine ulaştılar.

Proje yürütücüsü Seyfi İŞGÜZAR, ”Sunumunu yaptığımız projelere okulumuz öğrencilerinin tamamına yakını katıldı. Katılan öğrencilerimiz özgünlüklerini, yeteneklerini, düşündüklerini ortaya koyma konusunda yoğun gayret sarf ettiler. Onların özgürce bilim, öğrenme adına yaptıkları bizleri fazlasıyla mutlu etti. Bu mutluluğu paylaştığım okul idaremize, değerli meslektaşlarıma, bir fidan gibi baktığımız öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizin aynı azmi ömürleri boyunca göstermelerini temenni ediyorum.” dedi.

Projelerin gerçekleşmesinde emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi