Dolar : Alış : 32.4049 / Satış : 32.4632
Euro : Alış : 34.4266 / Satış : 34.4887
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 999 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çankırı TOBB Fen Lisesinde İnsansız Hava Aracı Yapılıyor

03 Ocak 2019
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»Çankırı TOBB Fen Lisesinde İnsansız Hava Aracı Yapılıyor
Çankırı TOBB Fen Lisesinde İnsansız Hava Aracı Yapılıyor

Gençlik Projelerini Destekleme Projesi kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen projeler sayesinde okulda öğrenciler, temel uçuş teorisi ve insansız hava aracı teknolojileri üzerine eğitimler aldılar. Fen Lisesi Teknoloji Merkezi´nde öğrenciler kendi tasarladıkları insansız hava araçlarını üretmeye başladılar. Bir yandan simülasyonla pilotaj eğitimleri  alan öğrenciler oluşturdukları takımlarla kendi aralarında şimdiden teknoloji rekabetine girmiş durumda.

Oluşturulan İnsansız Hava Aracı Takımlarında öğrenciler ilgi alanlarına göre Mekanikçi, Elektronikçi ve Yazılımcı olmak üzere üç farklı alanda sorumluluk alıyorlar, pilotajı en başarılı öğrenci ise takımın pilotu olacak. Okul Müdürü Nazır Şahin “Teknoloji üreten bir Türkiye için teknoloji becerilerine sahip gençler yetiştirmeye çalıştıklarını” belirterek şunları söyledi.

Biz ülkesi için katma değer üreten bir nesil yetiştirmek istiyoruz. Akademik başarımızın yanında öğrencilerimize yazılım, kodlama, mikrobiyoloji ve insansız hava aracı eğitimleri veriyoruz. Bunu da önümüzdeki süreçte nano teknoloji ve yapay zaka ile taçlandıracağız.

Özellikle insansız hava araçları teknolojileri konusunda öğrencilerimiz oldukça istekli ve yetenekli. Bu eğitim öğretim yılı başından itibaren Savunma Sanayi Firmaları ve Teknoparklardaki teknoloji firmaları ile birçok defa görüşmelerimiz oldu. Edindiğimiz tecrübe ve teknoloji desteği ile Karatekin adını verdiğimiz insansız hava aracımızın üretimi tamamlanmak üzere,  tamamen otonom sistemler taşıyacak uçağımız çok yakında Çankırı semalarında olacak. Bu uçakla Ulusal ve Uluslararası yarışmalarda Çankırı´yı ve Ülkemizi temsil edeceğiz.

Bu kapsamda öğrencilerimiz prototip modellerle uçuş testlerine başladılar. Önümüzdeki süreçte bir eğitim ve ARGE platformu olarak kullanacakları Karatekin İHA´mızı genç pilotlarımıza, mekanikçi, elektronikçi ve yazılımcı öğrencilerimize teslim edeceğiz.

 

 

Kaynak.: https://cankiri.meb.gov.tr/www/cankiri-tobb-fen-lisesinde-insansiz-hava-araci-yapiliyor/icerik/2028

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi