Dolar : Alış : 32.1940 / Satış : 32.2520
Euro : Alış : 34.9265 / Satış : 34.9894
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1006 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ÇAKÜ’den Bir İlk Daha; Yüzyüze-Online Öğretim Modeli

21 Ağustos 2020
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»ÇAKÜ’den Bir İlk Daha; Yüzyüze-Online Öğretim Modeli
ÇAKÜ’den Bir İlk Daha; Yüzyüze-Online Öğretim Modeli

Bilindiği gibi Kovid-19 süreci, eğitim-öğretim sisteminde bazı değişiklikleri zorunlu kıldı. YÖK,  “Küresel Salgında Yeni Normalleşme Rehberi” yayınlayarak, üniversitelerin 1 Ekim 2020’den itibaren akademik takvimlerini yeniden güncellemelerini, bölge ve şehirlerin konumuna göre tedbir almalarını istedi. Bu süreçte ortaya koyduğu proje ve uygulamalarıyla birçok üniversite ve kuruma öncülük ederek ilham kaynağı olan Çankırı Karatekin Üniversitesi ise, yine bir ilk olarak, Yüzyüze-Online Öğretim© modelini hayata geçiriyor.

Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı, süreç boyunca hem yüz yüze öğretime katılmak isteyen hem de uzaktan öğretime devam etmek isteyen öğrencilerin talepleri ve pandemi dikkate alınarak yerli yazılımlar üzerinden uzaktan ve yüz yüze eğitimin aynı anda olacağı “Yüzyüze-Online Öğretim©” uygulamasını başlattı. Hazırlanan sistemin ilk deneme dersi gerçekleştirildi. Rektör Ayrancı deneme dersi için Örgün Eğitim sınıfında ve uzaktan öğretim programıyla dersi alan öğrencilerle birlikte derse katıldı.

Ulusal ve yerel basın temsilcilerine uygulanacak eğitim modelinin tanıtımını yapan Rektör Ayrancı, “Bildiğiniz gibi, pandemi dönemi dinamik bir süreci gerektirdiğinden,  on beş günden uzun süreli karar vermek oldukça zor. Çünkü gelişmeler size bağlı değil. Ancak biz yine de “yaratıcı zekâ”mızla her zaman olduğu gibi kimsenin düşünmediğini düşünüp herkese uygun bir model geliştirdik. Çünkü öğrencilerimizin bir kısmı haklı olarak pandemi dolayısıyla uzaktan öğretim istiyor. Diğer bir kısmı ile yüz yüze öğretim istiyor. Biz tüm öğrencilerimizin isteklerinin nasıl karşılanabileceğini düşündük ve yine özgün bir çözüm yolu bulduk. Diğer yandan üniversite hayatının devam, kurum ve kurulların sürekliliği ihtiyacı bizi bu düşünceye götürdü. Uygulayacağımız Yüzyüze-Online Öğretim Modeli ile sınıfa gelen öğrencilerimizle birlikte evlerinde bulunan öğrencilerimiz, aynı sınıf ortamında derslere katılabilecek. Uzaktan öğretimi seçenler de öğretim üyesi ile canlı iletişim kurup soru sorabilecek.

Yabancı uyruklu öğrencilerimiz ise derslerini YÖK’ün kararı uyarınca tamamen uzaktan öğretim yoluyla online olarak alacaklar. Eğitim-öğretim herkese eşit şartlarda ulaştırılması gereken bir hizmet. Sınıfta öğretim devam edecek; ancak yüz yüze, uzaktan ve interaktif öğretimle birlikte karma bir eğitim modelimiz olacak.  Bu modelde öğretim elemanlarının rolü bir nebze de olsa değişime uğrayacak. Hocalarımız aynı zamanda moderatörlük ve danışmanlık da yapacak. Önümüzdeki dönemde, dijital teknolojilerin eğitime-öğretime entegrasyonunun daha da hızlanacağı, “dijital yerli” niteliği taşıyan öğrencilerimizin uzaktan öğretim müfredatının ayrılmaz bir parçası olacağı da aşikârdır.

Biz, dördüncü nesil bir üniversite olarak çağın şartlarına uygun bir şekilde yeniden inşa ettiğimiz mükemmele yakın teknik altyapımız ve öğretim kadromuzla bütün senaryolara karşı tedbirimizi almış durumdayız. Bu süreçte hiçbir öğrencimizin öğretiminin kesintiye uğramadan devam etmesi için arkadaşlarımız ile birlikte gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Şunu diyoruz artık; #ÇAKÜdeYeniFikirlerBitmez. Düşünmeye, üretmeye, ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz.” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi