Dolar : Alış : 32.1940 / Satış : 32.2520
Euro : Alış : 34.9265 / Satış : 34.9894
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1006 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Başkan Esen Dört Aylık Gelir Gider Tablosunu Açıkladı

03 Eylül 2019
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»Başkan Esen Dört Aylık Gelir Gider Tablosunu Açıkladı
Başkan Esen Dört Aylık Gelir Gider Tablosunu Açıkladı

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, yerel ve ulusal basın temsilcileri ile bir araya gelerek ikinci kez genel değerlendirmede bulundu. 

Başkan Esen,  Çivitçioğlu Medresesinde gerçekleşen basın toplantısında basın mensuplarından gelen soruları da yanıtladı. Göreve başladığı günden itibaren Çankırı Belediyesi’nin öz kaynaklarını etkin ve verimli bir şekilde kullandıklarını belirten Esen, uyguladıkları tasarruf tedbirlerinin mali sonucunu karşılaştırmalı olarak anlatarak 2017, 2018 ve 2019 yıllarına ait gelir ve giderlere ilişkin resmi rakamları paylaştı.  

Esen’in ifadelerinden satır başları şöyle:

Belediyemizi Kâra Geçirdik

Çankırı Belediyesi bünyesindeki müdürlüklerimizin yıllık çalışma programları kapsamında 4 Nisan- 4 Ağustos ayları arasındaki 2017–18 ve 19 yıllarına ait ortalama bütçe gelir ve gider tutarlarını halkımızı bilgilendirmek adına karşılaştırmalı olarak hazırlandık. Tabloya göre Çankırı Belediyesi 2019 yılında dört aylık süreçte diğer yıllara oranla harcama tutarlarında büyük oranda tasarrufa gitmiş ve belediyeyi kâra geçirmiştir.

Geçmiş Dönem Borçlarından 5 milyon 751 bin 673 TL Borç Eksiltmesi Yapıldı

Sözlerimin başında ifade etmek isterim ki, personel maaşını ödemek için bankadan kredi alan bir yönetimden devraldığımız belediyeyi, şükürler olsun ki, kısa sürede icraat yapan ve borçlarını ödeyen bir belediye konumuna getirdik. Genel hesapta geçmiş dönemden kalan borçlardan 5 milyon 751 bin 673 TL borç eksiltmesi yapılmıştır.

Belediye Araçları Akaryakıtında % 23 Kâr

Uygulamaya koyduğumuz araç havuz sistemi ile belediye araçlarının kullandığı akaryakıttaki tasarruf oranı geçmiş dönemle kıyaslandığında % 23 oranındadır.

Malzeme Alımları Kontrol Altında

Uygulamaya koyduğumuz tasarruflar Kültür ve Sosyal İşler ile Özel Kalem Müdürlüğü’nde yaygınlaştırılmış, gelişi güzel harcama ve malzeme alımlarının önüne geçilmiştir. Belediyemizin ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetler oluşturulan satın alma birimi aracılığı ile yapılmaktadır. Mal ve malzeme alımdaki kar oranı da geçmiş döneme nazaran % 18 ile % 25 arasındadır.

Hizmette Aksama Yok, Verimde Artış Var

Muhasebe müdürlüğümüzün hazırlamış olduğu 2017, 2018 ve 2019 yıllarına ait resmi rakamları sizlerle paylaşmadan önce şunu özellikle belirtmek isterim ki, aldığımız tedbir ve uyguladığımız tasarruflar tamamen israf ve savurganlığa yöneliktir. Belediyemizin hizmet ve çalışmalarında hiçbir aksama olmamış aksine önceki dönemlere göre daha hızlı ve daha verimli hale getirilmiştir. Bunların yanı sıra Park Bahçeler, Su İşleri ve Fen İşleri Müdürlüğümüz çalışma kapasitelerini yaklaşık % 20 oranında artırmış, halkımızın huzur ve mutluluğu için çalışmalarını sürdürmektedir.

Yol, Kaldırım ve Asfalt Çalışmalarına Devam

Göreve geldiğimizden bu yana ekiplerimiz; 4 bin 772 m² kaldırım parke imalatı, 3 bin 600 m²  yol parke imalatı, 4 bin 900 m²  bordür imalatı, bin 150 m2 engelli taşı, 8 bin 100 ton sıcak asfalt, 72 bin 500 m²  sathi kaplama, 930 m²  kalıp imalatı yapmış, ayrıca yeni yerleşim alanları için 2 bin 720 m yeni yol açmıştır.

İçme Suyu Kayıp ve Kaçaklarla Mücadelemizi Sürdürüyoruz

 “Acil Eylem Planı” çalışmaları kapsamında içme suyundan meydana gelen arızaları, kayıp ve kaçakları en aza indirgemek ve bu şekilde etkili bir su yönetimi sağlamak istediğimizi belirtmiştik.   Su tüketiminde  % 57 kayıp kaçak oranımızı beş yıllık süreçte % 30’ların altına indirmeyi hedefliyoruz ki bu oran aynı zamanda yerel bir hedefin dışında milli bir hedeftir. Bu anlamda içme suyundaki kayıpların belirlenmesi için öncelikle belediye tesisleri, park ve bahçeler ile ilimizdeki ibadethanelere su sayaçları taktık. Kayıplarla mücadele çalışmalarımızı titizlikle yürütüyoruz.

Projelerimizde Emin Adımlarla İlerliyoruz

TOKİ 2. Etap anahtar teslimi, Büyük Otel Kavşağı U Dönüşü gibi kentin yıllardır çözülememiş problemlerini sonuca ulaştırmanın yanı sıra Çankırı’ya büyük ivme ve güç katacağına inandığımız Yer Altı Tuz Şehri ve Çankırımıza kazandıracağımız Belediye Sosyal Tesisi Projesi ile TCDD Parkı Projelerindeki çalışmalar da hızla devam etmektir. TCDD Parkı Projesi’nin % 31’lik bölümü tamamlanmıştır.

Çankırı Turizmine Yaklaşık 6 Milyonluk Hibe

Belediyemizin “Çankırı Tarihi Kent Merkezinin Korunması ve Turizme Kazandırılması” ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün “Çankırı Kent Merkezinin Turizm Cazibe Merkezi Haline Getirilmesi” projeleri KUZKA’nın onayladığı projeler arasında yerini aldı. İmzaladığımız protokol kapsamında Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA), her iki proje için yaklaşık 6 milyon TL hibe desteği sağlayacak.

Yeni Araç Köprümüz Yakında Hizmette Olacak

DSİ alt bölgesinde araçların rahat geçişi için Belediyemizce yapılan araç köprüsünün çalışmalarını da tamamladık. 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi