Dolar : Alış : 31.0737 / Satış : 31.1297
Euro : Alış : 33.7284 / Satış : 33.7892
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 998 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BAKIŞ AÇISI DEĞİŞMELİ, SORUNLAR ÇÖZÜLMELİ

13 Mayıs 2020
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»BAKIŞ AÇISI DEĞİŞMELİ, SORUNLAR ÇÖZÜLMELİ
BAKIŞ AÇISI DEĞİŞMELİ, SORUNLAR ÇÖZÜLMELİ

Hemşireler Haftası basın açıklaması

BAKIŞ AÇISI DEĞİŞMELİ, SORUNLAR ÇÖZÜLMELİ

Değerli Basın Mensupları;

Kahraman sağlık çalışanları 14 Mart Tıp Bayramını, sağlık haftasını ve ebeler haftasını karşıladıkları gibi hemşireler haftasını da salgınla mücadele ile karşılıyorlar. Kahramanca ailelerinden yavrularından aylardır uzak kalan kokusuna hasret kalan hemşirelerimizin bu mutlu günlerinde her daim onlar ve tüm sağlık çalışanlarımızın sorunlarıyla hemhal olduğumuz ve her platformda haklı mücadelemizin devam edeceğini bilmenizi isteriz…

Aradan geçen sürede sağlık çalışanları için alkışlar ve şarkıları çokça gördük. Elbette alkışlamak hoş mutluluk verici. Fakat mesele sorunların çözülmesine ve taleplerin karşılanmasına gelince övgüler dizenlerin bu konuda gereğini yapmadıklarına da şahit olduk.

Bu süreçte yapılan tek düzenleme olan 3 ay tavandan ek ödemelerin usul ve esaslara boğulup, idarecilerin takdirine bırakılarak yavandan bir ödeme halini aldı. Sağlık çalışanlarını hayal kırıklığına uğrattı, çalışanlara haksızlık yapıldı. Üniversite hastanelerinde ise bürokratik bahaneler ile henüz daha ödenmedi.

Dünyaya övgü ile bahsedilen filasyonun, fedakârları aile hekimliği çalışanları başta olmak üzere görev alanlara ek bir ödeme olmadı. Yapılan kısa süreleri bir iyileştirme bile uygulama safhasında çarçur edildi.

Sağlık çalışanları cephede kahramanca bir mücadele verip canlarını ortaya koyarken, kronikleşen sorunlarına çözüm üretilmesi ve taleplerinin karşılanması için adım atılmasını bekliyoruz.

Bu kapsamda öncelikli olarak tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personelin sınıf statü ayrımı yapılmaksızın sağlık çalışanı  hemşiresi Ebesi teknisyeni tabibi şoförü Hizmetli si işçisi ayrımı yapılmaksızın taban maaşlarına iyileştirme yapılmalıdır.

Döner sermayelerde kronikleşen sorunlar çözülmeli, sistem yenilerek çalışan merkezli ve adaletli bir yapıya kavuşturulmalıdır.

Söz verilen 3600 ek gösterge düzenlemesi hayata geçmelidir.

Süresiz sözleşmelilere, 3+1 süreli sözleşmelilere, vekil ebe hemşireler ile kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına kadro verilmeli 4/A dışındaki tüm istihdam modelleri kamuda terk edilmelidir.

Atamalarda ehliyet ve liyakat esas alınmalı sadece Türkiye Cumhuriyeti devletine sadakat aranmalıdır.

Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara karşı hayata geçen düzenlemeler tavizsiz uygulanmalı, herhangi bir esnekliğe izin verilmemelidir.

Salgın mücadeledeki fedakarlıkları, virüse yakalanan sağlık çalışanlarının sayısı göz önüne alındığında makul bir yıpranma payının hayata geçmesi zorunluluktur. Mevcut yıpranma payı düzenlemesi çalışanlar lehine acilen revize edilmelidir.

Salgınla mücadele sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları başta olmak üzere görev esnasında hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanları yasal olarak şehit kabul edilmelidir.

Bu çağrımız karşılıksız kalmamalı, yöneticiler sağlık çalışanları için üzerlerine düşeni yapmalıdırlar.

Dünyada artık covid-19 salgını sonrasında hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı söylenmektedir. Umut ediyoruz ki sağlık çalışanlarının sorunlarına ve taleplerine bakış açısı da değişir. Meseleler kulak arkası, sümen altı edilmez çalışanın aleyhine değil lehine olan düzenlemeler hayata geçer.

Geçtiğimiz günlerde Çankırı Devlet hastanesinde yaşanan nahoş olaylar kamuoyu gündemin dedir.  sağlık çalışanlarının ve kurumumuzun böyle bir olayla anılması öncelikle bizleri üzmektedir. Buna sebep olanların kurumumuza devletimize ve sağlık çalışanlarımıza verdiği zarar göz ardı edilemez .. Elbet te derya pislik tutmaz illa içinden pisliği çıkarır kıyıya vurur  ve bundan sonra da vuracaktır. Biz inanıyoruz ki  bu tür onursuzca davranış ve tutumlar elbet cezasız kalmayacak ve kurumumuz daki bu kara bulurlar siz değerli sağlık çalışanlarımızın samimi ve gönülden mücadesi ile aydınlık günleri geri getirecektir..

Bu temennilerle koronavirüsle mücadelede Türkiye’nin dört bir yanında şifa dağıtan,  Çalışma hayatındaki tüm zorluklara ve yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen özverili bir şekilde hizmet eden gizli kahramanlar hemşirelerimizin, 12-18 Mayıs Hemşireler Haftasını kutluyorum. Yaşamlarında başarı ve mutlulukların onlarla olmasını diliyorum.

Hepinize Teşekkür Ediyor, Saygılar Sunuyorum

TÜRK SAĞLIK SEN İL TEMSİLCİSİ
Serhat GÖKCE

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi