Dolar : Alış : 32.1940 / Satış : 32.2520
Euro : Alış : 34.9265 / Satış : 34.9894
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1006 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çankırı MHP Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması

04 Aralık 2019
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»Çankırı MHP Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması
Çankırı MHP Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması


Milliyetçi Hareket Partisi Çankırı İl Kadın Kolları Başkanı Huriye Yılmaz, 5 Aralık Kadın Hakları münasebetiyle ilgili olarak açıklama yayınladı.

Yılmaz, “5 Aralık 1934’ün, Atatürk Devrimleri’nin en önemlilerinden birisinin olduğunu söyleyerek, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıl dönümü” dedi.

Yılmaz açıklaması;

5 Aralık 1934’te Atatürk, bir kez daha tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük etti. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkı için harekete geçti. Ve, Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklik ile bundan tam 85 yıl önce kadınlar, en demokratik haklarına kavuştular.Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesi; toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk Devrimleri’nin en önemlilerinden birisidir.

1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakları, 5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile tanındı.Genel seçimlere katılım, özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde %80 oranında oldu. Oy verenlerin %48’e yakınını kadınların oluşturduğu ifade ediliyordu. Mebrure Gönenç, Hatı Çırpan, Türkan Örs Baştuğ, Sabiha Gökçül Erbay, Şekibe İnsel, Hatice Özgener, Huriye Öniz, Fatma Memik, Nakiye Elgün, Fakihe Öymen, Ferruh Güpgüp, Bahire Bediş Morova Aydilek, Mihri Bektaş, Meliha Ulaş, Esma Nayman, Sabiha Görkey, Seniha Hızal, Benal Nevzad İstar 1935 yılı seçimlerinde TBMM’ne seçilen ilk kadın milletvekilleri oldu. 1936 yılı başında boşalan milletvekillikleri için yapılan ara seçimde ise Çankırı Milletvekili olarak seçilen emekli öğretmen Hatice Özgener ile TBMM’deki kadın milletvekili sayısı 18’e yükseldi. Böylece, kadınlar Meclis’teki tüm milletvekillerinin %4,5’ini oluşturdu. Türkiye’deki kadınlar siyasi hakları için uzun yıllar mücadele verdiler. İlk adımı 1923’te Nezihe Muhiddin önderliğinde ilk kadın partisini, “Kadınlar Halk Fırkası”nı, kurarak attılar. Verilen mücadele sonuç verdi. 1935 yılında Meclis’e girmeyi başardılar. Türkiye o günlerde, parlamentodaki kadın sayısı oranıyla dünyada ikinci sırada yer aldı.

KadınIarını okutmayan miIIetIer, yıkıImaya mahkûmdur.Cumhuriyet ile kazanılmış çağdaş haklar ve özgürlüklerle birlikte, yaşamın her alanında başarıyla yer almış kadınlarımızın, Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir miIIetinde AnadoIu köyIü kadınının üstünde kadın yoktur diyen Atamızın izinden ayrılmayan kadınlarımızın.5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününde, saygıdeğer Türk ve Dünya kadınlarına sağlık ve mutluluk dolu bir gelecek diliyorum.

MHP ÇANKIRI İL KADIN KOLLARI BAŞKANI
HURİYE YILMAZ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi