Dolar : Alış : 32.1874 / Satış : 32.2454
Euro : Alış : 34.9180 / Satış : 34.9809
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1007 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

29 EKİM 2021 “Cumhuriyet Bayramı” Basın Bildirisi

29 Ekim 2021
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»29 EKİM 2021 “Cumhuriyet Bayramı” Basın Bildirisi
29 EKİM 2021 “Cumhuriyet Bayramı” Basın Bildirisi

Düşman Anadolu’yu işgal ettiğinde düşmanın ayakları ile kirletemediği birkaç şehirden biri de Çankırı’mızdır. Her ne kadar düşman işgali yaşamamış olsa da tarihi boyunca her zaman vatan aşkı ile yanıp tutuşan yarenlerin diyarı Çankırı elbette bu işgale de sessiz kalmamıştır.

                        Kahramanlar destanlarını yazarken onların arkasındaki sessiz ve isimsiz kahramanlar bu destanların var olmalarını sağlamışlardır. Kurtuluş Savaşımız boyunca cephedeki kahramanlarımız kadar mücadele etmiş isimsiz kahramanlar ordusunun bir kısmı da Çankırı’mızdan çıkmıştır. İnebolu’dan yola çıkan

buy kamagra

, Kastamonu’yu geçip Ilgaz Dağı’nı aştıktan sonra Çankırı’ya ulaşan kağnı kolları Büyük Kışlada toplanırdı. Buradan hemşerilerimiz tarafından teslim alınan bu değerli emanetler Kalecik üzerinden Ankara’ya oradan da cephedeki kahramanlarımıza ulaşırdı. İstiklal yolu olarak bilinen bu güzergahın önemli bir parçası olan Çankırı kurtuluş mücadelesinde de sonrasında kurulan yeni Cumhuriyet’in gelişmesinde de her zaman varı yoğu ile mücadele etmiş sessiz ve isimsiz şehirlerin başında gelir.  

                        Kurtuluş Savaşı boyunca sağlanan lojistik destekte, bugüne kadar yeterince gündeme getirilmese de Çankırılıların büyük katkısı olmuştur. Sakarya Savaşı sırasında yaralıların tedavisi için Çankırı’da halkın desteği ile yokluktan oluşturulan 1000 yataklı askeri hastane bu yöre insanının Kurtuluş Savaşında canıyla, malıyla nasıl bir fedakârlık yaptığının önemli göstergelerinden biridir.

                        Mazisindeki böyle kahramanların torunları olarak bizler de her zaman Cumhuriyet’imiz ve Türk halkının geleceği için fedakârca mücadelemize devam etmekteyiz. Tıpkı dedelerimiz, ninelerimiz gibi “Önce Vatan” diyerek Kurtuluş Savaşımızda inşa edilen İstiklal Yolunu artık cephane ile değil bilimle, bilgiyle ve tüm Çankırı’lıların yılmaz çalışkanlığı ile hala açık tutmaktayız.  

                        Cumhuriyet’in kurulmasının ardından mazisi binlerce yılla dayanan bu yeni Türk Devletinin yani Türkiye Cumhuriyet’inin de varlığı ve gücü ile durmaksızın çalışmıştır Çankırı halkı. Aydınlık, modern, gelişmiş bir Türkiye için her zaman en önde koşan vatan evlatlarını yetiştirmiş ve vatana hizmette bir an bile tereddüt etmemiştir Çankırı ve Çankırı’lar.  Çünkü bizler Cumhuriyet’in ne olduğunu. Misakı Milli sınırları içinde yaşayan tüm halkımıza ne ifade ettiğini daha ilk gününden idrak etmiş bir neslin torunlarıyız. Ulu Önder Atatürk’ün 31 Ağustos 1925’teki ziyaretinde Atamızı karşılayan değerli büyüğümüz, hemşerimiz Avukat İsmail Efendi’nin; “Paşamız, Çankırı çiftçileri adına hoş geldiniz derim. Doğru yolu göstermeniz sayesinde şu kağnı ile düşmanların otomobili, tankları, ordularına galip geldik. Çankırı çiftçileri eskiden ürettiklerinin yarısını aşar olarak ellerinden alan, geri kalan yarısını da kendilerine çalan mültezimlerden ve aşar vergisinden kendilerini kurtardığınız ve Cumhuriyete kavuşturduğunuz için size sonsuz teşekkürlerini sunuyorlar” sözleri Cumhuriyetimizi ve Cumhuriyetimizin bize sunduğu tüm değerleri çok güzel özetliyor.

                        Bundan tam 98 yıl önce bugün cumhuriyetimizin ilanı ile yanmaya başlayan meşalemiz, ilk günkü heyecanı ve coşkusu ile yanmaya devam ediyor.  Bu meşalenin bugünkü taşıyıcıları olarak görev ve sorumluluklarımızın farkında olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin yarınları için yılmadan çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğimize ilk günün ateşi ile söz veriyoruz. Yarenler diyarı Çankırı’lı hemşehrilerimizin ve milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98. yıl seneyi devriyesini en kalbi duygularımla kutluyorum, bayramımız kutlu olsun.  

Aydın AKBAŞ
İyi Parti Çankırı İl Başkanı

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi