Dolar : Alış : 32.1940 / Satış : 32.2520
Euro : Alış : 34.9265 / Satış : 34.9894
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1006 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerimizi Anma Günü Töreni Gerçekleştirildi

18 Mart 2019
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerimizi Anma Günü Töreni Gerçekleştirildi
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerimizi Anma Günü Töreni Gerçekleştirildi

Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıl Dönümü ve 18 Mart Şehitlerimizi Anma Günü sebebi ile İlimiz Garnizon Şehitliğinde düzenlenen program Sayın Valimiz Hamdi Bilge AKTAŞ’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Programda Valimiz Hamdi Bilge AKTAŞ’a, Milletvekilleri Av. Muhammet Emin AKBAŞOĞLU, Salim ÇİVİTCİOĞLU, Garnizon Komutan Vekili Alb. Oğuz ÇİÇEK, Belediye Başkanı Hüseyin BOZ, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa ÇAKMAK, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan AYRANCI, Baro Başkanı Av. Erkan KÖROĞLU, Vali Yardımcıları Zeki KARACA, Abdullah ASLANER, İl Emniyet Müdürü Sadettin AKSOY, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır AYÇİÇEK, İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi ŞEKER, daire amirleri, STK temsilcileri, Siyasi Partilerin Belediye Başkan Adayları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Şehitlik Anıtına çelenklerin sunulması başlayan program Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile devam etti.

Gerçekleştirilen saygı atışı sonrası konuşan Topçu Yüzbaşı Selahattin UZUN  “Kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğünü ve milletimizin bağımsızlığı uğruna canını feda eden isimlerini kalbimize yazdığımız şehitlerimizi rahmet ve minnetle anmak için burada toplanmış bulunmaktayız. Bugün 18 Mart 1915 de Çanakkale Boğazının denizden geçilemeyeceğinin ilan edildiği gündür. Tüm yokluklara ve kısıtlı imkanlara rağmen kahraman evlatlarının şahadeti ve gaziliği pahasına kazanılan bu zafer istiklal harbimize ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyetine giden yolda çok önemli bir kilometre taşı olmuştur. Bu sebeplerden ötürü Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.” dedi

Şehitlik defterini imzalayan Valimiz Hamdi Bilge AKTAŞ “Aziz Şehitlerimiz; Mukaddes değerlerimizi muhafaza etmek adına büyük mücadeleler vererek canlarını seve seve feda eden siz şanlı kahramanların bize bıraktığınız mirası ve hatıralarınızı yad etmek üzere huzurunuzdayız.

Türk Milleti, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurulması ve payidar kalması uğruna nice şehitler vermiştir. Bizler, tarihi şehit kanlarıyla yazılmış bir milletin evlatları olmaktan gurur duyuyoruz. Şehitler Günü’nde bu gururu ve onuru tekrar yaşamanın heyecanı içerisindeyiz.

Tarihimiz zafer destanlarıyla doludur. Bugün 104. Yıl dönümünü idrak ettiğimiz Çanakkale Zaferi de tarihe altın harflerle yazılmıştır. Verilen kahramanca mücadeleler sayesinde kazanılan bu zaferler, vatan söz konusu olduğunda bu milletin kenetlenerek neler yapabileceğinin en güzel örnekleri olarak tarihe geçmiştir. Türk Milletinin tarihiyle beraber dünya tarihinde de birer dönüm noktası olmuştur.

Aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz, nasıl canları pahasına devletimize, vatanımıza, bayrağımıza, özgürlüğümüze sahip çıktılarsa; bizlerde bugün aynı şekilde sahip çıkmalıyız. Millet olarak bu duygularla tarih boyu bir ve beraber olduk ve olmaya devam edeceğiz.

Şehitler günü dolayısıyla bir araya geldiğimiz bugünde başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhlarınız şad olsun.” şeklinde konuştu.

Yapılan duanın ardından Protokol Mensuplarınca Şehitlerimizin mezarları gezilerek, çiçek bırakıldı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi