Dolar : Alış : 12.0786 / Satış : 12.1004
Euro : Alış : 13.5971 / Satış : 13.6216
output_LDYDOV
HAVA DURUMU
hava durumu

Cankiri19°CRüzgarlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 949 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ayrancı: ÇAKÜ Dünyanın En İyi 2500 Üniversitesi Arasında

26 Aralık 2019
Ana Sayfa » Çankırı Gündemi»Ayrancı: ÇAKÜ Dünyanın En İyi 2500 Üniversitesi Arasında
Ayrancı: ÇAKÜ Dünyanın En İyi 2500 Üniversitesi Arasında

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Uluyazı Kampüsü Merkezi Yemekhanede düzenlenen kahvaltıda ulusal ve yerel basın temsilcileri ile bir araya gelerek yılsonu değerlendirmesi yaptı.

Ayrancı sözlerine Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin URAP 2019-2020 sıralamasında, dünyada akademik performansı en yüksek olan ilk 2500 üniversite arasına girdiğini vurgulayarak başladı. Önümüzdeki sene ilk 1500’e girmeye doğru yaklaştıklarını ifade eden Ayrancı’nın konuşmasından başlıklar şöyle:

“2019 yılında 207 devlet ve vakıf üniversitesi arasında en fazla program açan üniversite olarak tarihî bir başarı elde ettik. Üniversitemizin dinamo taşlarından olacak Hukuk Fakültesi’nin yanı sıra Kurşunlu Adalet Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü kuruldu. İslami İlimler Fakültesi bildiğiniz üzere 2017 yılında öğrenci almaya başladı. Çankırı’da üniversite – sanayi işbirliğinin geleceği olacak ÇAKÜ Teknokent’i kurduk.”

“Anadolu’nun ilk Dâr-ûl Hâdis’i olan Taş Mescit, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından uzun ve yorucu mesaimiz sonucunda Üniversitemize tahsis edildi. Gelecek süreçte Taş-Mescit’in disiplinlerarası bir bilim merkezi olmasını hedefliyoruz. 11.700 m² büyüklüğünde, üç fakültemizi bünyesinde barındıran yeni binamız hizmete açıldı.”

“2007’den sonra kurulan üniversiteler arasında da ilk sıralarda yer almayı başaran ender üniversitelerden olduk. ODTÜ-URAP (2018-2019) akademik performansa göre; Tıp Fakültesi olmayan üniversiteler arasında 19’uncu, TÜBİTAK (1001) projelerinde, 2007 sonrası kurulan devlet üniversiteleri arasında 1’inci, TÜBİTAK (ARDEB) projelerinde ise 7’nci olmayı başardık. Ayrıca Avrupa Birliği destekli personel ve öğrenci hareketlilik projeleri (ERASMUS+KA107) kapsamında Türkiye 5’incisi olarak yine adımızdan söz ettirdik.”

“Bir şehir üniversitesi olmamız hasebiyle şehrimiz için de her zaman düşünme ve uygulama düsturunu taşıdık. Türkiye’de üniversite-belediye ortaklığı anlamında bir ilki temsil eden ‘Kent Vizyonuna Üniversite Katkısı Raporu’ Çankırı Belediyesi’ne sunuldu. ‘Yer Altı Tuz Şehri Projesi’ hayata geçirildi. Burada belediyemizle ortak çalışmalarımız uyum içerisinde devam ediyor.”

Ayrancı yeni açılan bölümler, Türk ve yabancı öğrenci sayıları ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Daha önce 50 ön lisans, 50 lisans ve 28 lisansüstü program varken; 32 ön lisans, 27 lisans ve 32 lisansüstü programı daha açıldı. Şu an toplam 219 programda eğitim-öğretim devam etmektedir. Program sayısı bakımından %71’lik bir artış sağlandı. Yeni açılan 93 programdan 60’ı öğrenci aldı; 33 programda ise öğrenci alma çalışmaları devam ediyor. Daha önce bir bölümden ibaret olan Mühendislik Fakültesi’nde halihazırda 6 bölümde (Bilgisayar Müh., Elektrik Elektronik Müh., İnşaat Müh., Makine Müh., Gıda Müh. ve Kimya Müh.); yine önceden bir bölümden ibaret olan Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde 6 bölümde (Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Gelişimi, Hemşirelik, Ebelik ve Sağlık Yönetimi) eğitim-öğretim gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra öğrencilerimize 37 alanda Çift Anadal yapma imkânı sunarak aynı anda iki ayrı diploma alma olanağı sağlıyoruz. 2019 yılı YKS yerleştirme sonuçlarına göre doluluk oranımız %90’ın üzerindedir. Bu da ne ölçüde ilerleme kaydettiğimizi ve Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin öncelikli tercih edilen bir üniversite olduğunu göstermektedir. Sadece yerli öğrenciler değil yabancı öğrenciler de ÇAKÜ’lü olmak için yarışıyor. Daha önce yalnızca 5 (Cibuti) uluslararası öğrencimiz var iken; bugün Dünyanın 30 ülkesinden (Azerbaycan, Cibuti, Irak, Almanya, Rusya, Ürdün, Mısır, Cezayir, Filistin, Brunei, Özbekistan, Türkmenistan vb.) yaklaşık 1300 uluslararası öğrencimiz eğitim-öğretim görmektedir.  2019 yılı Ocak ayında öğrenci sayımız yaklaşık 15.000 iken yıl içerisinde hâlihazırda 16.180 öğrencimiz aktif olarak yükseköğrenimlerine devam etmektedir. Buna ek olarak önümüzdeki dönemde uluslararası öğrenci sayımızı 3.000 ila 5.000 öğrenci olarak belirledik. Hukuk Fakültemiz’in de katılmasıyla gelecek yıl yeni açılacak 31 yüksek tercihli bölümde 1.500 öğrenci ve 4 yıl sürede toplam 6.000 öğrenci ile birlikte; Üniversitemizde etkin, katılımlı, istihdam sorunu olmayan yaklaşık 30.000 öğrenci sayısına ulaşmayı öngörmekteyiz. Son olarak da Diş Hekimliği Fakültesi YÖK Genel Kurulu’nda kabul edildi. Ziraat Fakültesi ve Spor Bilimleri Fakültesi’nin de kuruluş dosyaları YÖK’ten onay beklemektedir.” şeklinde konuştu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZILARI

Tüm Yazarlar

Tasarım: Mutlak Web Bilişim Hizmetleri - Sponsor: Çankırı Firma Rehberi
error: Sağ Tıklama Kapalı